daken zijn toen in 1153 door eigen gebakken pannen vervangen. Toch werd het 1209, vooraleer onder abt Rutcherus de kerk door Philippus, bisschop van Rat- zenburg, ter ere van de Boodschap des engels en van de H. Petrus werd gewijd. Abt Erpo bouwde vermoede lijk ook de kruisgang rond de vierkante pandhof, welke de helft kleiner was dan nu. De heerlijke Romaanse kapitelen en voetstukken der zuiltjes, welke in 1870 ge vonden zijn, versieren nu de nieuw gebouwde wandel gang ten oosten van de kerk. Rondom de kruisgangen lag de eigenlijke klooster woning, welke aanvankelijk van hout was en in de loop der eeuwen vele malen vernieuwd en/of herbouwd is. Thans omsluit het gehele complex gebouwen een recht hoekige ruimte, welke door de georiënteerde kerk - welker westfront midden in de gevel van de westvleu gel staat wordt verdeeld in twee tuinen. Van dit complex verdient op de eerste plaats nog bijzondere aandacht de in renaissancestijl opgetrokken abtswoning, uitmakende de noordelijke helft van de westelijke vleu gel. Zij vertoont een middenpartij met balkon en fron ton, alsmede een zware hoektoren. Deze van voorname allure zijnde woning werd tussen de jaren 1671 en 1676 gebouwd door abt P. M. van der Steghe. Diens wapen prijkt in de sluitsteen boven de ingang. De in- en uit- gezwenkte torenhelm zo typisch voor de streek dateert pas van 1698. Inwendig heeft de woning een voorportaal, voorzien van fraaie eiken deuren met ge bogen paneellijsten en een dubbele eiken trap met vier kante ballusters en trappalen. De oostvleugel en de oostelijke helft van de noordvleugel zijn in 1752 gebouwd door abt J. G. Fabricius. De oost vleugel is zeer monumentaal van opzet en vertoont een hoofdgebouw, geflankeerd door twee vierkante en uit springende torens. De door twee doorgaande pilasters afgesloten middenpartij draagt een driehoekig fronton met reliëf versiering. Vooral de gebroken kap is typisch voor de tijd. De westelijke helft van de noordvleugel, de zuidelijke 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 85