westtoren met gedrukt spitsbogige galmgaten en een achtkantige spits dateert nog uit het midden der 13e eeuw, dus nog van vóór 1281, toen, zoals reeds gemeld, de parochie werd afgescheiden van die van Schin op Geul. Het 14e eeuwse schip is driebeukig en drie tra veen diep, waarbij in de 15e eeuw de tweede travee de kruising met een dwarspand is geworden. In 1891 en 1904 werden o.l.v. Dr Cuypers de verlenging van de beuk, een uitlegging van het dwarspand en een nieuw koor gebouwd. Dit laatste verving een zeer fraai XVe eeuws koor. De kapellen ter weerszijde van de toren dateren eveneens uit die tijd. Uit de 16e eeuw zijn nog aanwezig een Marianum (hout), een bewening van Christus (schilderij) en van 1600 een muurschilde ring in een spaarveld boven een noordelijke scheiboog, voorstellende de H. Drieëenheid. Verder is ook opmerkenswaard, dat de Staten-Generaal in de door hen bezette gebieden in 1680 het simulta- neum instelden. Tot in de 19e eeuw werden de kerken aldaar des Zondags dus om beurten gebruikt door Ka tholieken en Protestanten. Wat de overige historische gebouwen betreft, bezit Val kenburg behalve Den Halder nog enkele andere 17e eeuwse huizen, zoals huis „de Guasco", hotel de 1'Empe- reur in de Grote Straat en in 't voorstadje St Pieter, aan de Gosewijnstraat, de „Spaanse leenhof" (thans Biblio theek), aldaar gebouwd na de verdeling des lands in 1661. St Pieter behoorde toen tot het Spaanse Schin op Geul. Aan de tuinzijde heeft dit huis een fraaie in- en uitgezwenkte topgevel met voluten en twee horizontale lijsten. Laat ons thans de „provincie" ingaan en een bezoek brengen aan de vele zich aldaar bevindende historische monumenten. 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 82