73 legen Capruintoren maakt men andermaal een scherpe bocht naar links, om onderlangs de frontzijde van het hoofdgebouw de derde en laatste doch dubbele poort te bereiken. Hier treft men nog een gedeelte aan van de derde of Molentoren en van in de rots uitgehouwen kazematten. Een der poorten moet bovendien van een valbrug voorzien zijn geweest. Na dusdoende alle zijden van de driehoek al stijgende te hebben moeten volgen, komt men eindelijk op de binnenplaats. Twee zijden hiervan worden afgesloten door het uit twee vleugels bestaande hoofdgebouw en de derde zijde door een in middels grotendeels verdwenen zware weermuur, welke de Molentoren verbond met de Wolftoren. In de hoofd bouw bevonden zich de grote wapen- of ridderzaal met als uitbouwsel de oorspronkelijke putkamer. Aansluitend op de zaal de door een tongewelf gedekte artillerie kamer, met daarlangs een gangetje naar de kapel. Deze is nog het best bewaard gebleven en uitgevoerd in gothische stijl. Zii is bijna vierkant met overblijfselen van kruisribgewelven op een middenzuil. Om het altaar in het Oosten te kunnen plaatsen, werd in een hoek een koorafsluiling gebouwd van vijf zijden van een achthoek. De hoofdvleugel is hier tenslotte afgesloten met een trap naar de eerste verdieping en een torengebouw, waarin een bakkerij met waterput. Volgens oude afbeeldingen werden de gemelde ruimten aan de stadszijde verlicht door negen vensters. De andere zijde van de wapenzaal sluit aan op de zijvleugel. Deze bevatte vermoedelijk de door Van Pallandt (zie boven) genoemde blauwe ka mer, de kleine zaal en de drossaardskamer. De vloeren zijn belegd met fraai gekleurde tegeltjes, versierd met swasticakruisen. Aan de zijde van de binnenplaats werden in 1939 de fundamenten van de tienhoekige hoofdtoren van de burcht blootgelegd. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de vluchtgangen begonnen bij de Wolftoren, onder de Dwingelweg doorleidden en verder op aan de Daelhemerweg uitkwamen. De Haesdaler- hof is oorspronkelijk omsloten geweest door zware muren. Voor voetgangers waren er steile paden naar de

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 79