tainebleau bemiddelde ter bijlegging van geschillen met keizer Jozef II. De Staten stonden daarbij, met uitzon dering van Cadier en Oost, al hun bezittingen in het land van Daelhem af, in ruil voor Oud Valkenburg, Strucht, Schin op Geul, Schaesberg, aanspraak op Elslo en het klooster van St Gerlach te Houthem. Laat ons thans kasteel en stad Valkenburg nader be kijken. Aangezien Jhr Dr E. van Nispen tot Sevenaer in deel 20 van deze serie reeds een uitvoerige beschrij ving gaf van de burcht, krimpen wij de onze wat in. De 35 m hoge berguitloper, waarop het slot werd ge bouwd, vormt een rechthoekige driehoek, waarvan de top ligt tussen de uitmonding van het droogdal, waar de Daelhemerweg door loopt en het Geuldal. De basis van de driehoek is een in de mergel uitgekapte droge gracht, welke thans genoemd wordt de Dwingelweg. Het voorfront van het hoofdgebouw ziet uit op het stadje en is dus gelegen langs de opstaande zijde van de driehoek, evenwijdig met het Geuldal. In het ver lengde van de basis en van de punt, liepen en lopen gedeeltelijk nog, twee ongeveer evenwijdige stadsmuren, welke door een (thans geheel verdwenen) langs de Geul gebouwde derde muur, werden verbonden. In het mid den van deze muur bevond zich ter hoogte van de Grote straat de Geulpoort, terwijl de nog bestaande Berkel- en Grendelpoorten gelegen zijn op de plaatsen, waar de evenwijdige muren de berg beklimmen. De opgang naar het kasteel voor voertuigen bevond zich buiten de Grendelpoort, ter hoogte van hotel „de grot van Lourdes". Het thans doodlopende straatje heet „Kasteelgats". Hier passeerde men de eerste poort. Rechts van de stijgende weg lagen de stallen en boer derijgebouwen. Onder de ingestorte Wolftoren maakte de weg via de tweede, de z.g. Dwingelpoort, een scherpe hoek naar links, om verder te stijgen langs de binnen zijde van de nog aanwezige ringmuur. Deze laatste be staat uit een schildmuur met door bogen verbonden verzwaringen en loopt evenwijdig met de reeds eerder gemelde Dwingelweg. Bij de boven de Berkelpoort ge- 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 77