70 II. De koning van Spanje: Land van Valkenburg: graafschap Amstenrade en Ge leen en de heerlijkheden Oud Valkenburg, Strucht, Schin op Geul1), Nuth1), Hoensbroek1), Schinnen, Vaesrade, Schaesberg1) en Wijnandsrade. Verder het adellijk stift van St Gerlach te Houthem. Land van s Hertogenrade: stad 's Hertogenrade enz. de thans in Zuid Limburg gelegen heerlijkheden Kerk- rade, Simpelveld met Bocholtz x), Rimburg en de voog dijen Kloosterrade (Rolduc J en Ubach. Land van Daelhem: de thans in Zuid Limburg gelegen heerlijkheden Noorbeek1) en Mheer. De vrije heerlijkheid Elslo, alsmede het Ravensbos, ble ven onverdeeld. Niet onvermeld mag blijven, dat de bevolking vooral sedert 1644, ontzettend geleden had als gevolg van talloze inkwartieringen, schattingen, requisities enz., terwijl in de door de Staatsen bezette gebieden de gods dienstuitoefening voor de Katholieken onmogelijk werd gemaakt. Dat deze hun geloof onverminderd wisten te behouden, moet ongetwijfeld worden toegeschreven aan de verregaande versnippering. Bij elk Staats dorp was wel een Spaans- of Rijksdorp in de buurt, waar men ter kerke kon gaan. Hebben we gezien, dat de 4 bergsloten (Limburg en de drie uit de landen van Overmaze) ongeveer gelijktijdig zijn opgetrokken, hun latere lotsverbondenheid was oorzaak, dat ze ook alle vier ongeveer tegelijkertijd werden verwoest. Dit geschiedde in de rampzalige oor log met Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen, welke duurde van 16721678. De burchten van Valkenburg, Daelhem en Limburg zijn sedertdien ook niet meer her rezen. Dit overzicht kan niet worden afgesloten zonder de ver melding van het feit, dat Limburg en de Spaanse ge deelten van de landen van Overmaze als gevolg van de Spaanse Successieoorlog in 1714 in Oostenrijks bezit overgingen, terwijl de Franse koning in 1785 te Fon-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 76