trotseren, totdat de onweerstaanbare „stedendwinger" langs de Maas naar het Zuiden oprukte. Zowel Valken burg, 's Hertogenrade, Daelhem als Limburg vielen in zijn handen (1632). Hoewel de Staatsen zich nu voor goed in Maastricht hadden genesteld, werden de vier bergsloten in 1635 alweer door de Spanjaarden her overd. In 1644 wist Maastricht's commandant, Stein Callenfels, echter ook definitief beslag te leggen op de hoofdplaatsen der drie landen van Overmaze. Het kasteel en de stadsmuur van Valkenburg zijn toen grotendeels verwoest. De vrede van Munster bracht in ons gebied helaas geen vrede, omdat men het niet eens werd over de verdeling. De Staten betoogden, dat het bezit van de hoofdstad het bezit van het gehele land betekende, doch Spanje wilde het door zijn troepen bezette gedeelte van het platteland niet ontruimen. Men kwam toen overeen, een chambre- mi-parli in te stellen. De oorlog werd daardoor gerekt tot 1661. De Staatsen hebben met het oog daarop de scha de in hun vestingen weer zoveel mogelijk hersteld. Het partagetractaat van 1661 bracht de volgende ver deling I. De Staten-Generaal: Land van Valkenburg: Stad Valkenburg, Meerssen met Limmel en Amby, Houthem, behalve adellijk stift van St. Gerlach, Beek, Klimmen, Hulsberg, Schimmert, Heerlen met Voerendaal en Nieuwenhagen, een weg door de heerlijkheid Schaesberg, alsmede het graafschap Geulle en de heerlijkheden Eijsden met St Geertruid, Borgharen, Itteren, Bunde1), Ulestraten1), Eckelrade en ten onrechte Heer met Keer, Berg en Bemelen (voog dijen). Land van 's Hertogenrade: de thans in Zuid-Limburg gelegen heerlijkheden Vijlen en Vaals, alsmede Gulpen met Margraten. Land van Daelhem: Stad Daelhem enz. de thans in Zuid Limburg gelegen heerlijkheden Cadier en Oost1). 1) Nieuwe heerlijkheid. 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 75