gekocht, zijn Wenceslaus en Johanna van Brabant de onbestreden souvereinen van het graafschap Valken burg. Be burcht werd voortaan bewoond door de dros saard of kasteleijn. In 1381 zijn alle lenen geregistreerd. Het land bleek verdeeld in vier hoofdbankenMeerssen, Beek, Klimmen en Heerlen. Alleen Heerlen had hals recht hoge justitie), omdat het een oude heerlijk heid was. Valkenburg, 's Hertogenrade en Daelhem volgen verder de geschiedenis van Brabant, zodat in 1406 het Bour gondische en in 1482 het Habsburgse huis aan de rege ring komt. Een zeer goed beeld van de toestand van de burcht en de stadsmuur te Valkenburg in de 15e eeuw is verkre gen bij de bestudering der domeinrekeningen uit die tijd. Hieruit blijkt, dat Dirk van Pallandt, die van 14531467 substituut drossaard was, de verdedigings werken met het oog op een verwachte belegering door de Luikenaren, enorm heeft versterkt. J. M. van der Venne maakte er een uitvoerige beschrijving van. Deze, alsmede de kaart van Jac. van Deventer van ongeveer 1550, vormden een prachtige handleiding bij de opgra vingen, welke de laatste jaren door de „Kasteelstich ting" zijn verricht. Daelhem is bij de inderdaad gevolg de aanvallen toen wèl gevallen en ook verwoest. De daaropvolgende eeuw moge rustig geweest zijn, in de tachtigjarige oorlog zou opnieuw blijken van welk enorm strategisch belang de drie bergsloten in de lan den van Overmaze en ook het bergslot van Limburg, waren. Al dadelijk in 1568 bleken 's Hertogenrade en Valkenburg niet houdbaar voor Willem van Oranje, op diens eerste tocht ter bevrijding der Nederlanden. Een nieuwe poging om Maastricht te veroveren werd in 1574 ondernomen door Lodewijk en Hendrik van Nassau, met de bedoeling de Spanjaard voor Leiden weg te lokken. Ditmaal viel ook Valkenburg. Deze tocht had het be kende treurige einde op de Mookerheide. Parma nam in 1578 de burchten Valkenburg en Daelhem weer terug. Alle volgende Staatse veldtochten hebben zij kunnen 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 74