door de Geul begrensde gebied van de proostdij Meers- sen. De Geul moet toen door de Engelbertstraat gelopen hebben. Ondanks de mislukte aanslag waren ook voor Valken burg zelf de dagen geteld. Reinoud wenste niet te vol doen aan Brabant's vredesvoorwaarden om de veste te ontmantelen. Hierop volgde de grondige verwoesting van 1 Mei 1329, na een beleg van 9 weken. Reinoud trok zich terug op zijn burcht te Montjoie, alwaar hij in 1333 tijdens een beleg sneuvelde. Daarop was het Reinoud's tweede zoon Dirk IV (1333 1346), door de kroniekschrijver Hemricourt even rid derlijk en vechtlustig als zijn vader genoemd, die de strijdbijl weer opgroef om het verlorene terug te winnen. Een oorlog tussen Brabant en Vlaanderen om het bezit van Mechelen in 1334, bood al dadelijk een prachtige gelegenheid om de aartsvijand in de rug aan te vallen. Het resultaat was een volledige schadeloosstelling plus de toewijzing van de heerlijkheid Eijsden, die afkomstig was uit de Limburgse erfenis. Wel moest Dirk voortaan leenhulde aan Brabant bewijzen. Het moet deze Dirk geweest zijn, die niet alleen het kasteel van Valkenburg fraaier dan ooit tevoren in gothische stijl liet herbouwen, doch die tevens de nieuwe ommuring deed verrijzen, waarvan thans nog gedeel ten over zijn. Indachtig de belegering van 1327 is toen ongetwijfeld ook de Geul verlegd naar de tegenwoordige zuidelijke arm. Zij kon daardoor tevens fungeren als stadsgracht. Hierop aansluitend werden vervolgens langs de oost- en westmuur ook grachten aangelegd (Grendel- en Berkelweyer). De heer van Valkenburg voelde zich nu weer sterk en verklaarde bij het begin van de honderdjarige oorlog (1337), zelfs de oorlog aan de koning van Frankrijk! Na gesneuveld te zijn in de slag van Vottem (1346) werd Dirk opgevolgd door zijn broer „Jehan de Faulke- mont, 1'interpride avonturier". Het was de laatste man nelijke telg die onbestreden over Valkenburg heerste. De onbloedige erfopvolgingsstrijd heeft geduurd van 66

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 72