64 burcht nagaan en dan een beschrijving geven van het geen er van over is. Aangezien Thibalt in 1106 kinderloos overleed, kwam Valkenburg aan het huis Heinsberg. Gozewijn II van Heinsberg een kleinzoon van Gerardus Flamens, de stamvader der Gelderse hertogen volgde op als Goze wijn I van Valkenburg. De Heinsbergers waren poten taten en kinderen zijnde van hun tijd -maakten zij ook al spoedig misbruik van hun voogdijrechten. Zo klaagde het kapittel van St Servaas te Maastricht hen in 1122 op de keizerlijke landdag te Luik aan. Het ge volg was: verwoesting van het kasteel door keizerlijke en Neder-Lotharingse/Leuvense troepen. Gozewijn II, die dit overkwam, behoorde evenals zijn opvolgers overigens tot de Rijksgroten. Daarom vertoefden zij nog al eens in verre landen, waardoor zij een rol speelden in de toenmalige Europese politiek. Zo trok Gosewijn III met zijn ridderschap en dienstknechten in het gevolg van keizer Frederik Barbarossa naar Italië, alwaar hij zelfs tot „podestas" werd benoemd over de graafschap pen Seprio en Martesana. Zijn broer Philippus, die Rijkskanselier en kanselier in Italië was, werd op 's Kei zers aanbeveling gekozen tot aartsbisschop van Keulen. Gosewijn IV deed in 1199 zijn kruisgelofte, doch kocht deze plicht in 1202 af met het schenken van de hoeve te Munstergeleen en het halve patronaatsrecht aldaar aan het klooster St Gerlach te Houthem (zie hoofdstuk VII). Wegens het kinderloos overlijden van Gosewijn IV komt ongeveer 1204 het Valkenburgs-Kleefs-Heinsbergse huis met Dirk I aan het bewind. Ook hij deed de kruisgelofte en wel bij de kroning van keizer Frederik II te Aken (1215), doch de tocht ging niet door. Engelbert van Valkenburg, zijn oudste zoon, werd aartsbisschop van Keulen (1261-1274), terwijl zijn tweede zoon Dirk hem in 1228 als Dirk II opvolgde. Deze sneuvelde in 1268, toen hij zijn broer hielp bij de verovering van de stad Keulen. Nu zijn we genaderd aan de steeds zo zeer bezongen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 68