Toen de Limburgse dynastie in 1283 uitstierf en de her tog van Brabant de overwinnaar werd in de daarop vol gende erfopvolgingsstrijd (slag bij Woeringen in 1288) verwisselde 's Hertogenrade ook van heer. Daarmede werd het een der Brabantse landen „van Overmaze". Brabant's drang naar het Oosten was begonnen met de belening met Maastricht in 1202/4. Men had zich toen als doel gesteld de van ouds zo belangrijke handelswegen tussen Maas en Rijn in handen te krijgen. Het in Woe ringen behaalde succes was echter niet het eerste in deze richting. Reeds bij de vrede van Roermond in 1244 had den de Brabanters een belangrijke winst geboekt. Toen betrof het het graafschap Daelhem en de heerlijkheid Heerlen, over welke laatste de weg Maastricht-Keulen liep. Daelhem was ook een bergslot, in 1076 gebouwd door Hermann II, paltzgraaf van de Rijn. De plaats had men weer zeer goed gekozen, op de hoge, tussen de samenvloeiing van de Berwinne en de Bolland naar voren komende uitloper van het plateau van Trembleur. De achterzijde van de driehoek werd op de gebruikelijke wijze verdedigd door een droge gracht met schildmuur. Evenals te Limburg verrees ook het stadje op de berg en wel rechts van de steil stijgende weg. Links daarvan liggen kapel en burcht. Hoewel van deze laatste niet veel over is, is het gezicht uit het dal der Berwinne nog steeds indrukwekkend en romantisch. Met Limburg was Daelhem ook oorspronkelijk afhan kelijk van de graven van Luxemburg. Deze laatsten had den een bestuurscentrum te 's Gravenvoeren. Dit werd door de paltzgraven van de Rijn overgebracht naar hun nieuwe stichting. Hier regeerden voortaan de graven van Hochstade, die Daelhem tot hoofdstad maakten van een nieuw graafschap. In het tegenwoordige Zuid Lim burg behoorden hiertoe Noorbeek en Oost, alsmede de heerlijkheden Mheer en Cadier (zie hoofdstuk X). Ge melde familie, welke behoorde tot het huis Ahr, voerde met de tak Wyckrade ook het bewind over het uitge strekte allodium Heerlen (zie hoofdstuk VIII). Een aan tal feodale oorlogen leidden in 1244 tenslotte tot de 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 66