len verbonden zijn; en Bemelen met kerk uit 1845. Het basiliekje van Hoensbroek heeft bij de restauratie van 1909 de oorspronkelijke vensters in de middenbeuk weer teruggekregen. Het was lang een z.g. pseudobasi- liek geweest, d.w.z. de drie beuken onder één zadeldak. Originele kerken uit latere perioden zijn er in Zuid Lim burg niet veel. Geslaagde herbouw in gothische stijl vin den we te Meerssen (reeds besproken), Noorbeek, Eckelrade, St Geertruid, Wynandsrade en Eijgelshoven. Dat men in die periode nog voortging geheel effen vier kante torens te bouwen, blijkt uit de voorbeelden te Margraten en Eckelrade. De uit 1514 daterende brede westtoren te Oirsbeek munt uit door de uitwendige ver siering met brede mergelbanden. Behalve van de kloosterkerken te Rolduc en Houthem, welke in hfdst. VII behandeld worden, willen we van die van vóór de nieuwe tijd verder alleen nog bijzon dere melding maken van de kerken te Gronsveld en te Eijs. De eerste helft heeft de merkwaardigheid, dat de 15e eeuwse mergeltoren is geplaatst tussen het 15e eeuwse koor en de noordarm van het 17e eeuwse dwars- pand. Voorwaar een geslaagde oplossing voor een kerk, waarvan het koor aan de straat ligt. De tweede is de fraaie barokkerk, welke in 1732/4 werd gebouwd door de reeds eerder genoemde bekende bouwmeester J. J. Couven. De monstrans van goud en zilver is geschon ken door Lodewijk XIV als eerherstel voor een in 1672 door een Frans soldaat gepleegde heiligschennis. Deze laatste bijzonderheid geven wij bij wijze van uit zondering, want het zal de lezers duidelijk zijn, dat het in dit bestek volkomen uitgesloten is, de talloze soms zeer fraaie altaren, beelden, grafzerken, doopvonten enz. te bespreken. Men raadplege hiervoor de uitgaven van Rijksmonumentenzorg. We mogen dit hoofdstuk niet sluiten, zonder te wijzen op nog een ander getuigenis der kerstening, de weg- kruisen. Het landschap wordt ook daardoor bijzonder getypeerd, want nergens vindt men ze in zulk een groten getale. Alle viersprongen en vele driesprongen zijn ervan 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 60