7 ZUID LIMBURG Ons oudste cultuurland TER INLEIDING: Legendenrijk, mijn Heuvelland, Ik kan Uw geur en licht niet derven. Mijn tovertuin, mijn lustwarand, Is leven buiten U, niet sterven? De schoonheid wandelt, stilgezind, De wegen die mijn droom bemint. Aldus bezong Dr Felix Rutten Zuid Limburg in zijn mooie boekje over onze provincie1). Hiermede gaf hij meesterlijk weer hoe de Limburger aan zijn land is ge hecht en moeilijk elders aarden kan. Doch het is niet alleen de geboren Limburger, die zich zo aan dit land verknocht weet. Ook de andere Nederlanders raken spoedig in de ban van dit schone zo uitheems aandoende land. Het is in dit opzicht te vergelijken met een stad als Parijs. Men voelt direkt aan: hier gaat schoonheid ge paard aan historie en een uitbundig leven. Heeft men eenmaal de smaak te pakken, dan keert men er steeds terug, ja, men probeert er zich blijvend te kunnen vestigen, om toch maar zo veel mogelijk te genieten en steeds de bekoring van landschap en historische monumenten te ondergaan. Is het niet zo, dat iemand die ontvankelijk is voor schoonheid, moeilijk leven kan in een omgeving waar deze niet te vinden is en (zonodig) gaarne zijn materiële behoeften inperkt, indien hij slechts zijn hart kan volgen? Zijn rijkdom bestaat uit het aan schouwelijke. Luxe zoekt hij niet, vooral niet als deze alleen bereikbaar is ten koste van de nodige vrije tijd. Het zou voor hem een bedorven leven betekenen, dit in een troosteloze omgeving door te moeten brengen. In dit laatste geval kan een auto uitkomst bieden, doch dan loopt men weer het gevaar, dat men zich te Serie „Ons mooi Nederland", deel: Limburg (A'dam 1918).

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 5