54 de indruk 11e eeuws te zijn. In de 17e eeuw werden de schipmuren in baksteen verhoogd, een nieuw rechthoe kig koor gebouwd, het vierkante torentje toegevoegd, alsmede de beide ruimten met kruisribgewelven over kluisd. Het keienmuurwerk en het omblokte thans dicht gemetselde rondboogdeurtje in de noorderkoorwand wijzen er op, dat het oorspronkelijke zaalkerkje moge lijk toch ook reeds een koor heeft gehad. De oorspron kelijke rondboogvenstertjes van het schip zijn eveneens dichtgemetseld 1) Te Nyswylre is het oude schip in 1905 door Dr Cuypers driebeukig verlengd. Deze bouwmeester restaureerde eveneens de kerk van Klimmen (1904) met toevoeging van een transept en een nieuw koor. De toren is ver moedelijk wat jonger dan het 11e eeuwse middenschip. Hij is niet van kolenzandsteen, keien en Kunrader blok ken opgetrokken zoals dit, doch van mergelsteen. Dit laatste en de vierkante vorm maken hem weer karak teristiek voor de streek en de tijd. De ontwikkeling van de kerk te Schinnen uit het oorspronkelijke uit dz 1100 daterende eenheukige vlak gedekte kerkje heeft door de eeuwen heen geleidelijk plaats gehad. Van de vier ge ledingen, waaruit de vierkante toren bestaat, zijn alleen de benedenste twee oorspronkelijk. In het metselwerk komen zelfs hier en daar Romeinse pan- en tegelstukken voor, alsmede een Korintisch-Romeins kapiteel uit de 2e of 3e eeuw. Hebben we enerzijds gezien, dat het oorspronkelijke zaalkerkje geen toren had, anderzijds zijn er voorbeel den van, dat de kerk werd aangebouwd tegen een weer bare toren, zo genoemd, omdat hij in tijden van nood als schuilplaats diende. De kenmerkende eigenschappen hiervan zijn de smalle zich naar binnen verbredende 1) De N. en de Z. koorwand zijn in 1938 afgebroken ten be hoeve van een dwarspand te weerszijden. Overigens is er veel rumoer om dit kerkje geweest i.v.m. de in 19461948 door Aad de Haas aangebrachte neo-romaanse muurschilderingen. De kruisweg moest daarna op bisschoppelijk bevel worden ver wijderd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 58