53 nen. Het hing af van de al of niet aanwezige ontwikke ling van het dorp, in hoeverre tot verbouwing en ver groting moest worden overgegaan. Dat daarbij het uiter lijk vaak werd opgeofferd aan het interieur, kan niet meer dan betreurd worden. Zo Schin op Geul. De kerk aldaar, welke reeds genoemd wordt in 847 (zie boven) en in 931 een afzonderlijke parochie was, is volgens details van het oorspronkelijke breuksteenmetselwerk en van eveneens nog oorspronkelijke venstertjes, ook qua bouwwerk ouder dan het jaar 1000. In de 16e, 18e en deze eeuw hebben echter dergelijke verbouwingen plaats gehad, dat de sublieme proportie, waar de oude kerkjes door uitmuntten, geheel verloren is gegaan. Wel heeft men door toevoeging in 1768 van de vierkante mergel stenen westtoren met achthoekig ingesnoerde spits, het oorspronkelijke karakter nog enigszins trachten te redden. Te Mesch, Holset, Wahlwylre en Nyswylre bestaan de kerkjes nog steeds uit een eenbeukig schip. Dat van Mesch is verreweg het oudste van Zuid Limburg. Het dateert reeds uit de 9e eeuw, hetgeen wordt opgemaakt uit de toepassing van het „opus spicatum" in de kolen- zandstenen muren. Dit soort metselwerk van Romeins karakter vond in die tijd toepassing. Omstreeks 1300 werd het mergelstenen koor toegevoegd, terwijl in 1888 architect J. Kayser aan het schip een vierde travee aan bouwde en de reeds eerder ingestorte toren (9e eeuw) volgens het oude model hiertegenaan en dus meer west waarts, opnieuw optrok. Dezelfde architect verbouwde ook het door keizer Lo- tharius III in 1136 gestichte kerkje van Holset. Hier vinden we weer het rechthoekige schip met een iets smaller rechthoekig koor. De midden 19e eeuw ver hoogde vierkante toren dateert vermoedelijk eveneens uit de 12e eeuw. Het is te betreuren, dat de kenmerken der oudheid in verschillende opzichten geweld zijn aan gedaan. Te Wahlwylre maakt het metselwerk van het onderste gedeelte van het van ruwe kalkstenen opgetrokken kerkje

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 57