1649 bij een storm ingestort en is nooit herbouwd. Het interieur is verrassend en wel door de rijke detail lering, doch vooral door de buitengewone rijzigheid van het koor. Deze laatste is bereikt door de bijzonder lange en smalle vensters, welke slechts gescheiden worden door smalle tussendammen en verder door de ongewone af metingen: een grondvlak van 20 X m (eertijds voor de monniken) en een hoogte van 15j^ m. De gehele kerk is overkluisd door kruisribgewelven, behalve bij de kruising, waar zich een stergewelf bevindt. Het streekeigene van dit overigens universeel gothische bouwwerk wordt gevormd door de z.g. Maaskapitelen, welker kenmerk het is, dat zij versierd zijn met een krans van waterlelie- en irisbladen (2e helft 13e eeuw). Deze kapitelen vindt men ook in de kerken van Noor beek en van Eijsden. De kerk van Meerssen bevat ten slotte nog een kunst werk, dat enig is in zijn soort. Het is het ranke zand stenen sacramentshuisje, als een toren meer dan 12 m opschietend langs de noordwand van het presbyterium. Het is bijzonder rijk van beeldhouwwerk voorzien en schitterend in zijn details. De oprichting geschiedde ongeveer 1500 ter herinnering aan de Eucharistische wonderen, welke in 1222 (Bloedende Hostie) en 1465 (Brandwonder) te Meerssen plaats hadden. De vele bedevaartsgangers welke de kerk naar aanleiding daar van steeds hebben bezocht, zullen wel het hunne ertoe hebben bijgedragen om deze belangrijke schepping mogelijk te maken. Terugkomende op de oudste parochiekerkjes, het is ook weer Zuid Limburg, dat kan wijzen op het bezit van het enige nog zo goed als geheel intact zijnde voorbeeld van een rechthoekige zaalkerk met versmald recht koor, dat ons bewaard is gebleven. Het is de uit breuksteen gebouwde, niet meer als zodanig gebruikte, kapel te Lemiers, vermoedelijk daterende uit de Xle eeuw. Locale omstandigheden als de wat afzijdige ligging en een nauwe insluiting door woningen, hebben voorkomen, dat deze kerk in de loop der eeuwen het veld moest ruimen 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 55