50 Gerberga, de dochter van Hendrik de Vogelaar. Het was deze Gerberga, die, na met Lodewijk van Overzee, ko ning van Frankrijk, hertrouwd te zijn, de abdij Reims ook met de immuniteit begiftigde (968). Het gebied omvatte Meerssen met Amby en Limmel, Houthem, Bun- de en Ulestraten; Beek; en Klimmen met Hulsberg, Schimmert en Schin op Geul. Na de versnippering van Lotharingen hebben de voogden - de heren van Val kenburg zodanig misbruik van hun macht gemaakt, dat de proost in de 13e eeuw reeds van vrijwel al zijn rechten was beroofd. In 1611 verkochten de Benedic tijnen de vergane glorie dan ook maar aan de Augus tijnerabdij te Eaucourt (Artois). Dank zij de ordonnantie van 1663, volgens welke de Staten-Generaal voor de proostdij een uitzondering maakten op het gebod tot opheffing der kloosters - zij was gebaseerd op de overweging, dat de stichtingsbrief ouder was dan het leenstelsel en dus ouder dan de heren van Valkenburg -konden de monniken hun bestaan tot de Franse overheersing voortslepen. Op de fraaie gothi- sche kerk na, is nog niet lang geleden elk spoor van de proostdij verdwenen. Men heeft in 1938 het sedert de Franse overheersing als herenhuis in gebruik zijnde kloostergebouw met het oog op een verlenging van het schip der kerk afgebroken. De kerk, toegewijd aan de H. Bartholomeus, werd ge bouwd in de 2e helft van de 13e eeuw, ter vervanging van een oudere. Zij is hersteld en vergroot in de 14e eeuw en vooral in 1480. Het grotendeels van mergel stenen opgetrokken bouwwerk wordt beschouwd als de belangrijkste gothische schepping in Zuid Limburg, incl. Maastricht. Uit de verte valt reeds dadelijk het volledige Noord Franse stelsel van steunberen en luchtbogen op. We hebben hier een driebeukig basilicaal schip. Het dwarspand reikt niet buiten de zijbeuken en is dus bij zonder kort. De balustrade, pinakels en hogels dateren van de door architect J. Kayser in 1882/1912 uitge voerde restauratie, evenals het houten torentje op de kruising. De oorspronkelijke westtoren was reeds in

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 54