48 zal wel gegaan zijn als met vele verlaten middeleeuwse kloosters en kastelen: de bevolking brak de voor hen onbruikbare gebouwen af, om de stenen voor eigen ge bruik aan te kunnen wenden. Zo bleven mogelijk alleen enkele hoeven gespaard. De missie stond voor een nieuwe taak. Zolang de trek duurde Maastricht moet tot 437 een Romeinse be zetting gehad hebben zal deze wel niet veel hebben uitgehaald. Van de eerste 10 opvolgers van St Servaas zijn dan ook alleen de namen bekend. Pas nadat koning Clovis zich in 496 door de H. Remigius te Reims had laten dopen, werkte de kerstening door, hetgeen te Maas tricht tot uiting kwam in de bouw van een kerk boven het graf van St. Servaas 570) en de stichting van het klooster der Witte vrouwen (circa 620). Op 't platte land was voorlopig van de bouw in steen geen sprake. Aangezien de viering van het H. Mysterie niet in de open lucht plaats mocht hebben, droegen de eerste Chris tenpredikers de H. Mis vermoedelijk op in een reistent. Had men succes, dan werd overgegaan tot het stichten van een kleine missiekapel. Deze was als regel van hout, want de houtbouw was inheems. Nam het Christendom nog meer toe in een bepaalde omgeving, dan lag het voor de hand, dat de kapel tot model diende voor een groter en ruimer gebouw. Zo ontstond de zaalkerk. Er zijn vele theoriën opgebouwd omtrent de oorsprong van onze West Europese Christelijke kerkgebouwen, doch de opgravingen van de laatste jaren onder de door het oor logsgeweld verwoeste dorpskerken hebben onomstotelijk aangetoond, dat de gang van zaken is geweest als boven omschreven. Vervolgens was het de Keltisch-Germaanse geest, welke vroeg om een duidelijke scheiding tussen de delen van een gebouw en dus in de kerken tussen sanctuarium en lekenruimte. Aldus werd een versmald rechthoekig koor aangebouwd. Beiden hadden een vlakke zoldering. De „vertaling" in steen van deze kerkjes werd pas alge meen in de 11e eeuw doorgevoerd, ondanks het feit, dat al in 700 door de samenwerking van de H. Lambertus,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 50