43 uitgegaan van de prae-historische hut en het feit, dat men steeds de grondslagen heeft aangetroffen van woon huizen, die een zadeldak droegen, gesteund door een nokbalk op twee draagstijlen. Deze laatste constructie volgde volgens hem logisch uit die der huttentoen deze van ondergronds bovengronds werden, moesten de spo ren op andere wijze worden samengehouden. De woning werd daardoor bovendien rechthoekig. In de breedte volgden meerdere stijlen, in de lengte verbonden door gordingen, zodat de sporen niet meer op de grond steun den en een dak gingen vormen. Door de stijlen boven dien horizontaal door dwarsbalken te verbinden, kon men zolders en zelfs een verdieping bouwen. De hane- balk maakte ten slotte de middenstijl overbodig. De ontwikkeling der constructie zegt echter nog niets van de oorspronkelijke opbouw van het boerenbedrijf. Nu vinden we in de Lex Salica, die tot de vijfde eeuw terug gaat, dat de hoeven bestonden uit een woonhuis van één vertrek, dat door verschillende kleine, vrij staande gebouwtjes omgeven was. De volgende stap was het samenbrengen van woning en stal. De ruimte werd onderverdeeld door een tussenwand. Daarna bouwde men ook de deel of din met hooi- en korenberging als mede de schuur aan. Alles lag dus naast elkaar onder één dak, met de ingangen vanzelfsprekend aan de lange gevel. Zo ontstond het langgeveltype, waar de Zuid Lim burgse keuterij een voorbeeld van is. Opvallend is het, dat een verdere ontwikkeling hiervan alleen te vinden is op vruchtbare gronden. Dit in tegenstelling tot de mees te andere streken in Zuid Nederland, waar gemeld type zijn definitieve grondvorm bereikte. De groei van het bedrijf, dat overal gemengd is, en de welvaart van een deel der boeren, schiep een steeds grotere behoefte aan ruimte. De bijzondere plattegrond en vooral de kap constructie, lieten uitbreiding in de breedte niet toe. Nog verdere verlenging van de gevel zou de bedrijfs voering oneconomisch maken. Vanzelf kwam men er zo toe de uitbreiding haaks op de oude bouw te plaatsen. De overgangen van het langgevelhuis via de L vorm en

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 45