rechteckige einfache Hauser mit den Schmalseiten nach der Strasse eng neben einander gestellt sind." Dit schijnt dus het oudste type te zijn, hetgeen voor wat de huizen betreft ook klopt met de hieronder te bespreken theoriën over de ontwikkeling van de Frankische hoeve. Toch zijn er in vele meestal hoog gelegen dorpen centra ontstaan, welke niet hun ontstaan te danken heb ben aan de oprichting van een kerk, want men vindt ze terug in gehuchten, waar nooit een kerk is geweest. Dat centrum bestaat of heeft volgens de herinnering van oude inwoners bestaan uit een waterpoel, welke aan alle kanten omgeven is door een drie- of viertal wegen, die een gelijkbenige drie- of vierhoek vormen. Dit complex van poel met wegen wordt in oude geschriften Bies, Biesd of Biest genoemd. Indien een kerk werd gebouwd kwam deze altijd langs een der zijwegen, dus tegenover de poel. Een dergelijk stelsel is voorlopig vastgesteld kunnen worden in Stein, Oirsbeek, Catsop (bij Elslo), Gracht (bij Oirsbeek), Schimmert, Berg, Beek, enz. De opvallende overeenkomst in het bouwschema van zoveel oude dorpen doet niet alleen veronderstellen, dat ze in een en dezelfde tijd ontstonden, doch dat we hier te maken hebben met een uitbreidingsplan in zakformaat. Zulk een teken van maatschappelijke orde en krachtige leiding kan alleen worden verwacht van een volksstam, die, komende van elders, alhier een nieuw tehuis ves tigde. Indien we hierbij bedenken, dat het ook de Fran ken waren, die in hun staatkundig beleid (waaronder het voorbeeldige gouwenstelsel), van een gevoel voor orde blijk gaven, dan kunnen we gerust aannemen, dat de meeste Zuid-Limburgse dorpen opnieuw door hen werden gesticht. Thans, nu meer en meer dorpen aan sluiting krijgen op de waterleiding, heeft men de poelen als waterreservoir niet meer nodig. De daarbij komende intensieve bebouwing in de laatste decenniën, vooral van de mijnstreek zal dan ook wel de algehele ver dwijning van die centra betekenen. Dit geldt ook voor de dorpsputten met hun typische van een zadeldakje 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 43