37 Walem en de Goudsberg naar Valkenburg. Ook op de Goudsberg stond een Romeinse sein- of wachtpost, terwijl het pad hier bovendien „Steenstraat" heet (fig. 14). Van het St Josephinstituut te Valkenburg liep de weg vermoedelijk in rechte lijn verder naar de Lindenlaan ter hoogte van het postkantoor. Hier draaide de baan naar het Zuiden en liep via de Kerkstraat in 1500 nog Steenweg genoemd naar de Daelhemerweg, waarvan het eerste stuk vroeger „Alde Straet" geheten moet hebben. De Geulovergang bevond zich destijds in de Kerkstraat ter hoogte van de Engelbertstraat. Zoals we in hoofdstuk V zullen zien, is de Geul pas na 1334 verlegd naar de tegenwoordige Z.-bedding. De Kerk straat vormde bovendien oorspronkelijk de grens tussen Houthem en (Oud) Valkenburg. Vermoedelijk via de Konijnsgracht (Konings?-gracht) besteeg de weg de Cauberg en leidde via de Achterstraat te Vilt en de Veestraat naar Berg. Langs de Bergerstraat, welke te Scharn Heer van Amby scheidt, werd vervolgens Maas tricht bereikt. Hoewel gelegen aan de belangrijke Maas overgang schijnt deze stad toch pas in de 4e eeuw om muurd te zijn in verband met de reeds besproken op richting der linie Boulogne-Keulen. Aangezien bewezen kon worden, dat van Valkenburg ook door het Geuldal via Houthem een Romeinse weg gelopen heeft, is de mogelijkheid geopperd, dat deze tot stand kwam als gevolg van de herziening van het wegen net tijdens de regering van keizer Trajanus (98117). Van hem is bekend, dat hij wegen liet omleggen om te sterke hoogten te ontgaan. De Cauberg was zulk een hoogte! De op Rondenbos bij station Houthem-St Ger- lach reeds in de 19e eeuw blootgelegde sterkte, deed zulks reeds lang vermoeden. Die wachttorens hadden een rechthoekige plattegrond van 9 X 12 m en een dub bele mergelwand, opgevuld met veldkeien. Eromheen lag een aarden wal met palissadering. Van de secondaire wegen Aken-Maastricht en Aken- Tudderen (naar Xanten), liep de ene via de Sneeuw berg, Lemiers, Vijlen, Gulpen, Scheulder, Bemelen en

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 39