34 reliëf een afbeelding van de overledene, liggende op een rustbank, haar woning, haar meubilair en haar huis raad. Wanneer we nu het buitenaanzicht dier villa met de plattegronden der opgegraven hoeven vergelijken, dan stellen we een treffende overeenkomst vast. Het voor front bestond als regel uit een zuilengalerij, rechts en links geflankeerd door hoekpaviljoens. Achter de gaan derij lag dan meestal in het midden een soort hal, ruim en hoog, voorzien van een haard. Hier omheen bevon den zich de verschillende grote en kleine vertrekken. De vloerbedekking bestond uit tegels. Opmerkelijk was ver der, dat de op 't Zuiden gelegen vertrekken voorzien waren van het vloerverwarmingssysteem, zoals dat be sproken werd bij de thermen. Dit gedeelte werd 's win ters bewoond en heette hibernaculum. Een verwarmd bad ontbrak meestal ook niet. Uit de gemelde reliëf voorstelling blijkt verder, dat er een verdieping was met daarbovenop een zolder, terwijl in lijnwerk aange brachte vierkante vensters met luiken het beeld com pleteren. Als we ons nu het geheel voorstellen met wit gekalkte gevels en een rood pannendak, dan kunnen we ons indenken, dat de Romeinse kolonist hiermede zijn omgeving hetzelfde gezag inboezemde als de tegenwoor dige Europese planter dit doet in een kolonie in de tropen. Dat de heren luxueus leefden blijkt ook uit de grote verscheidenheid van gevonden voorwerpen. Een voor name plaats nam hierbij in de terra sigillata of gestem peld aardewerk. Dit moet vaak kostbaar geweest zijn, want het geeft blijk van veel fantasie en technische vaardigheid. Te Heerlen zijn behalve het gladwandige of onversierde T.S. vele fraaie voorbeelden van zulk aardewerk opgedolven. De decoratieve elementen zijn vaak verrassend, terwijl ook het glanzende patine zeer aantrekkelijk is. De meest luxueuze artikelen kwamen terecht in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. We noemen de beide fraai gekleurde glazen flessen in de vorm van een druiventros, het glazen zwart-groene bolle bekertje, met

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 36