32 is, geen onbekende in deze streken. Hij stichtte de bur gerlijke nederzetting Colonia (Keulen), waaraan hij de naam van zijn derde vrouw „Agrippina" toevoegde en trok in 43 met zijn troepen van daaruit via Coriovallum naar Boulogne, om naar Britannië over te steken. Rim- burg, gelegen aan de overgang van de Worm, is boven dien blijkens de opgravingen een Claudische neder zetting. De bouwresten der thermen liggen binnen een om muring van 50 X 50 m en worden van het Z. naar het W. en van het N. naar het O. door een zuilengalerij afgesloten. Volgens de thermenspecialist Prof. Krencker behoort het grondplan thuis bij het rijen-type, één der drie bouwtypen. De vertrekken liggen in een rij achter elkaar. Zo vinden we er, beginnende bij de stookkelder, achtereenvolgens de gelegenheid tot het nemen van een warmwaterbad, een lauwwaterbad met aangebouwde cirkelvormige ruimte voor een zweetbad, een koudwater- bad, dit laatste met ter weerszijden een badcel, en de kleedruimte. De drie eerstgenoemde vertrekken hadden een hypocaustumverwarmingssysteem, d.w.z. dat men hete lucht onder de door pijlertjes verhoogde vloeren leidde, waardoor deze dan daar doorheen naar boven trok. De afvoer had plaats via verticale wandkokers tus sen binnen- en buitenmuur, zodat zij ook verwarmd werden. Gezien de vondst van loden fragmenten had de warm watervoorziening vermoedelijk plaats d.m.v. twee loden ketels, boven elkaar ingemetseld boven de stookplaats. De zweetruimte, welke een temperatuur van 43° moest kunnen bereiken, had een eigen stookplaats. In de ruime uitkleedkamer vond men de tegelvloer, die fraai rood is, met visgraatmotief, nog terug. Verder een omzoming met een mozaïken rand. Terzijde van dit vertrek was blijkens de gevonden schat van gebruiksvoorwerpen vermoedelijk de massage-afdeling en het restaurant. Ten W. van de uitkleedkamer, nog binnen de Z.W. zuilengalerij, lag tenslotte de natatio of niet overdekte zwemgelegenheid. De buitenmuren waren opgetrokken

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 32