30 dienen, terwijl in de 4e eeuw na het opgeven van de deltalinie in het Noorden, de landweg Keulen-Corioval- lum-Boulogne tot het meest noordelijke verdedigings front is geworden. In die tussentijd zal het karakter in hoofdzaak burgerlijk zijn geweest. Niet alleen lag Corio- vallum gunstig als „statio" poststation, het wegen kruispunt) en rustpunt als zijnde een dagmarsafstand zowel van Gulik als van Tongeren, doch Heerlen was bovendien omringd door een groot aantal villae op korte en grotere afstand. Het Heerlense aardewerk is in vele dier villae teruggevonden. Het feit, dat in Heerlen meer dan 20 ovens zijn opgegraven leidt zelfs tot de conclusie, dat men ook voor export werkte. De nabij heid van de grote heide (grondstoffen) en de waterrijke bodem waren gunstige omstandigheden voor een der gelijke industrie. Na deze meer algemene beschouwing willen we enkele opgegraven bouwresten en voorwerpen wat nader be kijken, teneinde de lezer een beeld te geven van het Romeinse leven. Het is uiteraard slechts een beperkte keuze. Zij die zich volledig op de hoogte willen stellen, worden verwezen naar het gemeentemuseum te Heerlen en de bestaande literatuur. De belangrijkste opgraving is ongetwijfeld die uit de jaren 1940 en 1941, waarbij de volledige ruïne van Romeinse thermen (badgebouw) kon worden bloot gelegd. Deze vondst is uniek in ons land. De ruïne be vindt zich tussen de hoger gelegen Caumer- en de lager gelegen Geleenbeek. De nog bestaande kunstmatig aan gelegde waterverbinding tussen beide beken zal des tijds voor de watervoorziening zijn aangelegd, want er werden geen waterputten gevonden. Voor de datering van de thermen is belangrijk de vondst ter plaatse van een inscriptiesteen, bevattende de letters TI. CLAV., hetgeen de afkorting is van Tiberius Claudius, die van 4154 na Christus keizer is geweest. Het was de ge woonte openbare badgebouwen de naam van een auto riteit te geven, die dan meestal ook zijn steun had ver leend. Nu was Tiberius Claudius, die de vader van Nero

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 30