ongeveer wist vast te stellen en voor het eerst het oude Coriovallum te Heerlen zocht, hoewel daarbij ook ge bruikmakend van de aanwijzingen van enkele voorgan gers. De plaatsbepaling langs de weg was door hem afgeleid uit de afstandengegevens op beide gemelde oude kaarten, hoewel de gebruikte lengte-eenheden moeilijk heden opleverden. Dit laatste vraagstuk is pas in 1942 opgelost door Mr Hardenberg, rijksarchivaris te 's Gra- venhage. Deze komt daarbij niettemin tot dezelfde con clusie als Habets. Inmiddels was een grote vondstenrijkdom te Heerlen de zienswijze van Habets komen versterken, een rijkdom, zowel in hoeveelheid als kwaliteit zó belangrijk, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat het oude centrum van Heerlen de plaats is, waar Coriovallum lag. Hier komt nog bij, dat de kwestie ook taalwetenschappelijk is opgelost. Het van Keltische oorsprong zijnde „Corio" betekent heer, leger of menigte, terwijl „valium" wil zeggen: omwalde plaats van een heer, versterkte legerplaats. Corio werd daarop door taalevolutie via het oud-duitse „heri" Heer en valium lo of len. Voor wat betreft de opgravingen te Heerlen is het te betreuren, dat het onderzoek niet methodisch is ge schied. Het is dus niet mogelijk de bouwresten in een chronologische opeenvolging te vergelijken. Men be denke slechts, dat de Romeinen hier ruim vier eeuwen hebben geheerst om te kunnen begrijpen, dat de vraag of Coriovallum een uitsluitend militair of burgerlijk karakter droeg, onder die omstandigheden moeilijk kan worden beantwoord. Zo duiden de naam, het kruispunt van wegen en de gevonden spitsgracht op een castellum, doch de vele pottenbakkersovens, de vondst van luxe artikelen en de grafsteen van een oud-gediende van het Ve legioen op een burgerbevolking. Wat het vestingkarakter betreft, de eerste jaren na de inval van Julius Caesar in 55 v. Chr. hebben de Romei nen in ieder geval een Rijnlinie gehad, waarbij de weg Trier-Aken-Xanten mogelijk als veiligheidsgordel moest 29

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 29