willen we toch niet nalaten nog iets te melden over het Sunische dorp, dat bij het graven van de sleuf voor het Julianakanaal bij Elsloo gevonden werd. De opgraving is daarom zo interessant, omdat we ons hier bevinden aan de overgang van de proto-historische naar de histo rische tijden en de vondsten geheel aansluiten aan de oudste geschreven documenten van deze streken. Het is dan ook te betreuren, dat tengevolge van de kanaalwerken zo veel is vernield. Een deskundig syste matisch onderzoek van slechts enkele hutten had de oplossing kunnen brengen van een aantal duistere pun ten uit het begin van de Romeinse overheersing. Zoals men weet wordt aangenomen, dat de Sunici na de vernietiging der Eburonen door de Romeinen naar Zuid Limburg zijn overgeplant. Waarvandaan was niet be kend. De opgravingen hebben nu geleerd, dat hun ver sierd aardewerk volkomen overeenstemt met het 2e en 3e eeuws aardewerk der Allemannen en Vandalen aan de overzijde van de Rijn. Naast het inlandse aardewerk werd ook het poreuze Romeinse gevonden, dat onder de regering van keizer Augustus in gebruik is geweest. Bijzonder merkwaardig was het verder vast te kunnen stellen, dat de Sunici evenals de Bandkeramici half on dergrondse verblijven hadden. Men heeft naar de rede nen daarvan gezocht. De meest aanvaardbare verklaring ligt op klimatologisch terrein. In de tabel van prof. Van Vuuren lezen we: „Bronstijd warm en droog, Ijzertijd vochtig en koud." Overigens waren de verblijven van de late IJzertijdmens veel groter van oppervlakte (20 30 m2 tegenover 1012 m2) en veel rijker aan gebruiks voorwerpen dan de steentijdhutten. Het dorp had een behoorlijke omvang, want naast de vele vernielde hutten konden met zekerheid de sporen van een vijftigtal wor den achterhaald. Erg primitief waren de Sunici ook niet meer, want behalve de gevonden landbouwwerktuigen, welke hun goede naam op het gebied van de akkerbouw bevestigen, konden bij de haven van Stein de sporen worden blootgelegd van een grote boerderij met woon huis, schuur en stalling onder één dak. Het bouwwerk 26

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 26