25 inheemse volk hebben overgenomen. In Waubach wer den op één grafveld bovendien graven uit de verschil lende phasen verspreid naast elkaar aangetroffen. Het is dus waarschijnlijk, dat de Eburonen, welke na een opstand door Julius Caesar vernietigd werden, nakome lingen waren van de stammen welke zich hier 3000 jaar eerder waren komen vestigen. Ook Germaanse invloe den, welke archaeologisch te herkennen zijn in de z.g. Harpstedter urnen, komen pas naar het einde van de ijzertijd steeds talrijker voor. Dit klopt ook met het feit, dat Caesar gewaagt van talrijke oorlogen tegen inval lende Germaanse stammen. Wat nu de uitvoering der graven uit de Ijzertijd betreft, vertonen de op de Graetheide ten N.O. van Stein gevon den grafheuvels in plaats van de steencirkels uit de Bronstijd, greppels. Verder werd de allernauwste ver wantschap in ritueel vastgesteld. Men treft in de heuvels uit beide perioden dezelfde grote zwarte plekken aan met houtskool en brandresten, scherven en vuursteen splinters door het graf verspreid en hier en daar een hoopje gecalcineerde beenderen. Het aardewerk laat zich in twee typen onderscheiden: het eerste zwart of zwartgrijs, dun en gladwandig, sterk geprofileerd (in vloed Hallstattcultuur), het tweede dik, ruwwandig en emmervormig (Harpstedter urnen). Aan kleinodiën zijn in een Omphaloschaal (La Tène I) aangetroffen voor werpjes van ijzer, brons, ivoor en goud. In het oostelijk deel van de uitgegraven rechthoek van een graf (vgl. Bronstijd) werd een brandstapel gevonden. Bij het af schaven hiervan kwamen op een diepte van 65 cm in een vierkant roodbruin plekje fijne gele korreltjes te voorschijn. Het bleek zaad van de wilde rode klaver te zijn, dat na insnijding van de buitengewoon harde huid normaal ontkiemde!! (na 23 eeuwen!). Vermoede lijk was bij het opwerpen van de heuvel over het graf een zaaddragende klaverplant met de aarde in de brand stapel terecht gekomen, waarvan het zaad op wonder baarlijke wijze geconserveerd bleef. Hoewel we hiermede genaderd zijn tot de Romeinse tijd,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 25