24 ken te zijn opgebouwd uit een machtige steenzetting, bestaande uit een ronde steenbouw in het midden, daar omheen een gaanderij, welke weer omgeven was door een ronde steenkrans. In 't oosten liep deze krans uit in een zware en regelmatig gebouwde rechthoek, waarin steenblokken verwerkt waren met afmetingen tot 90 X 60 X 50 cm. Onder de brandresten werden ook die van een offerdier aangetroffen. Deze monumenten wekken bewondering op voor de oermens. Een derde grafheuvel tenslotte, overdekte een grote op twaalf palen gerust hebbende brandstapel, waarnaast de brandresten van een 6-jarig kind. Ijzertijd x). Zoals we reeds gezien hebben, wordt deze periode inge deeld in een oudere Hallstatt (800450 v. Chr.) en een jongere La Tène-periode, genoemd naar bekende vind plaatsen. De dragers van de z.g. La Tènecultuur zijn over het algemeen vereenzelvigd met de Keltische Volksver huizing, waarvan men in de bestaande literatuur kon lezen,dat ze ook Zuid Limburg beroerde. Onze streken zouden toen bevolkt zijn geworden door de Keltische stam der Eburonen. Hoewel hij de invloed van beide culturen niet ontkent, meent de reeds eerder genoemde archaeoloog, de heer Beckers, n.a.v. de door hem ver richte opgravingen te moeten betwijfelen of hier een immigratie van Kelten heeft plaats gehad. Volgens hem was de stam der Eburonen, zoals Julius Caesar die bij zijn inval aantrof, een geleidelijke voortzetting van de oorspronkelijke stammen van de Nieuwe Steentijd. Hij baseert zijn mening in hoofdzaak op het grafritueel. In de Keltische streken vindt men tot in de late Ijzertijd lijkgraven, terwijl in Zuid Limburg nooit anders dan lijkverbranding is aangetroffen. Er is in de geschiedenis weinig zo standvastig als het grafritueel. De Kelten zouden dus nooit de lijkverbranding van het verdrongen 1Dr Bijvanck dateert het begin van de ijzertijd op omstreeks 650 v. Chr., hoewel hij de Hallstattcultuur toch reeds in de 8e eeuw v. Chr. laat beginnen.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 24