23 Limburg is voorbijgegaan, blijkt uit enkele verspreide losse vondsten. Zo werd in een graf te Elslo een beker met koordversiering aangetroffen. Tenslotte dringt zich de vraag op, waar de vuursteen vandaan kwam. Deze werd gevonden op de hoge dilu viale Maasoever ten Z. van Cadier en Keer. Tussen Rijckholt en St Geertruid zijn reeds in de 19e eeuw steengroeven met een ingewikkeld stelsel van schachten en verbindingsgangen aangetroffen, annex werkplaat sen, waar de grondstof tot halffabrikaat scheen te wor den verwerkt (brede tabletten, massieve percuteurs). De verdere bewerking had dan plaats in de dorpen (zie boven). Men vond er ook nog hertshoornen graafwerk- tuigen en het skelet van een omgekomen mijnwerker Concluderende kunnen we vaststellen, dat dank zij het feit, dat de bandkeramici hun hutten half onder de grond bouwden, van geen enkel ander cultuurstadium uit de voorgeschiedenis zulk een volledig beeld ver kregen is kunnen worden van de kunst, de levenswijze, de wijze van bewoning en de middelen van bestaan. Er kan tevens uit worden afgeleid, dat deze verre voor vaderen, ondanks hun onbekendheid met het metaal, vooral niet te laag moeten worden aangeslagen. Bronstijd (1800800 v. Chr.). Uit deze periode is nog heel weinig teruggevonden. Vast stond wel, dat het brons alleen gebruikt werd voor kost bare voorwerpen als bijlen, zwaarden, spelden en arm banden. Het landbouwgereedschap enz. was dus nog van steen. Dit blijkt ook uit de vondsten gedaan in een zeven tal grafheuvels, welke ten W. van Eckelrade op het 120 m hoge plateau bezijden het Maasdal in 't Savelsbos wer den aangetroffen. Slechts in een der heuvels vond men een weinig brons. Kenmerkend voor de Bronstijd was echter een grote emmervormige urn van het Kerbschnitt- type met dents-de-loupversiering. Twee der heuvels ble- 1Volgens Dr Bijvanck is het duidelijk, dat in de werkplaats te St Geertruid reeds lang voor het Neolithicum instrumenten van vuursteen werden vervaardigd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 23