loopt over de mijn Hendrik, laat de Heksenberg rechts liggen en draait ten N. van Lichtenberg naar 't N.0. in de richting van Waubach. Bij Bovens houdt de wal op. De oostelijke afsluiting, welke slechts uit een enkele wal bestaat, doorkruist de Teverenseheide op Duits grond gebied tot dicht bij de Molenbeek. Deze beek en het ten Z. daarvan gelegen moeras vormde de noordgrens. In 1840 is binnen deze landgraaf ter weerszijde van de heideweg, welke de grens vormt tussen Heerlen en Nieuwenhagen, een grafveld gevonden over een breedte van 5 kwartier gaans! En dan te bedenken met welk primitief gereedschap de Neolitische mens dit alles tot stand heeft moeten brengenGezien de gewoonte van de Romeinen om door hen gestichte castella naar nabij gelegen inheemse nederzettingen te noemen, en ook ge zien het feit, dat de naam Coriovallum zuiver Keltisch is, neemt Mr Hardenberg aan, dat de Romeinen Heer len hiernaar hebben genoemd (vgl. hoofdstuk III). Laat ons thans de hutten te Stein nader gaan bekijken. Deze waren langwerpig ovaal, 34 m lang en 23 m breed, gebouwd in een 1 m diep gat in de grond. De op bouw bestond blijkens de gevonden paalgaten uit 23 rijen buigzame staken, welke op een zekere hoogte boven de grond bijenkorfvormig naar elkaar werden toege bogen en samengebonden. Dit geraamte werd door vlochten met dunne takken en rijshout, waardoor wan den ontstonden van 3040 cm dikte. Of de afdekking plaats had met leem of dierenhuiden, is niet meer na te gaan. De meeste hutten bestonden slechts uit één kamer. Doch ook werden hutten met meer dan één ruimte aan getroffen. Uit de soort en het al of niet vinden van resten kon worden opgemaakt, dat er behalve woonruimten ook slaap-, berg- en werkhutten waren. Een ruimte waarin een honderdtal vuursteenartefacten gevonden werden, is kennelijk een werkplaats geweest. Bij het complex uit de eerste phase konden bovendien een kelder, een af valput en 3 regenputten (voor de watervoorziening) worden blootgelegd. Als gebruiksvoorwerpen uit vuursteen zijn o.m. aan- 21

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 21