Ook in de geheel moderne interieurs worden oude motieven verwerkt en ingepast in moderne stramiens. met haar quasi centrale koorruimte en haar westblok- achtige torenpartij. Verder bouwt Boosten modern ingerichte scholen en fabrieken, die er uitstekend uitzien. Peutz legde zich toe op zeer eenvoudige buitenarchitec tuur, aangepast aan uitstekende plattegronden. De zake lijkheid staat wel zèèr op de voorgrond. Erkend moet worden, dat het nieuwe Heerlen er zich toe leent (raad huis; retraitehuis; het warenhuis van Schunck, geheel van glas, dank zij de toepassing van paddestoelbouw; en id. van Vroom- en Dreesman). De inwendige monu mentaliteit is echter groots te noemen. Swinkels en Wielders waren voor Zuid-Limburg de voor lopers van de beweging om de nieuwe gebouwen een streekeigen stempel te geven. Dit neemt niet weg, dat de interieurs geheel modern behandeld worden. Voor Swin kels zijn kenmerkend het Jezuïetenklooster te Maastricht, alsmede het retraitehuis te Spaubeek, beiden goede ge bouwen. Voor Wielders spreken het gebouw van het Algemeen Mijnwerkersfonds te Heerlen en de watertoren te Schimmert, een mooi bakstenen bouwwerk, dat het gehele landschap beheerst. Kenmerkend zijn verder zijn hoge topgevels. Met het opnieuw verschijnen van in- en uitgezwenkte torenhelmen en geveltoppen, mergelbanden en met hard steen omraamde deuren en vensters maken de architec ten van gemelde beweging, door ze met smaak en op moderne wijze te verwerken, waar, dat de vooruitgang van de bouwstijl ook gevonden kan worden in evolutie van het voormalige. Drie jongere krachten zijn hierbij eveneens op de voor grond getreden, nl. Brouwers, Huysmans en H. Koene. Ook Philips te Valkenburg behoort hiertoe, gezien de nieuwe schouwburg aldaar met de geprofileerde dak lijst. De grote zeer geslaagde hoogreliëfs zijn van Sjef Eijmael. De nieuwe Geulbruggen versierd met mergel banden, werden ontworpen door Brouwers. 153

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 175