van Wylre werden en wier wapen nog steeds prijkt in het tegenwoordige gemeentewapen (als hartschild op de dubbele Rijksadelaar). In 1731 werd het kasteel door een zekere H. A. baron van Wachtendonk-Germenseel met geweld ingenomen, omdat de toen overleden eige naar niet „ebenbürtig" gehuwd zou zijn en zijn erfge naam dus geen rechten had. Sedert 1909 is Wylre in het bezit der dames Cassalette uit Aken, waarvan er een in 1918 huwde met Jhr G. L. v. d. Maesen de Sombreff, de latere Nederlandse zaakgelastigde te Luxemburg. Tenslotte nog iets over kasteel CARTILS. In 1250 was een Dirk van Cartils, ridder, er heer. Zijn nakomeling Ivo huwde een Hoen tzo Broeck. Zo ontstond de naam Hoen van Cartils. Deze familie bleef eigenaresse tot 1772, gevolgd door de graven van Liedekerke. Het kasteelcomplex vertoont hetzelfde grondplan als kasteel Wylre, indien we tenminste aannemen, dat de nu Z-vor- mige hoeve U-vormig is geweest. De 8-vormige gracht werd geheel gedempt. Het tegenwoordige woonhuis is een in 1883 door de heer Frijns geheel gemoderniseerd rechthoekig in mergelsteen opgetrokken gebouw. Ter rechterzijde werd een stuk aangebouwd, zodat de fraaie uit ongeveer 1500 daterende hoekarkel slechts nog half aanwezig is. Zij vertoont een uitkraging met wapen schilden en fratskop, alsmede kleine vierkante vensters, gedekt met accoladeboogjes. Rechts achter bevindt zich nog de zware ronde hoektoren, waarvan het beneden deel oud is (15e of le helft 16e eeuw). Ook deze kreeg een nieuw jasje. De poorttoren aan het uiteinde van de oostelijke vleugel der hoeve is een fraai voorbeeld van 17e eeuwse renais sance. Hij is vierkant, twee verdiepingen hoog en gedekt door een klokvormig vierkant dak met spitsje. Boven de halfrond overtoogde doorgang, vóór met leeuwenkop sluitsteen, bevindt zich aan beide zijden een tweedelig venster onder fronton. De poort werd hersteld in 1721 en in 1853. Van kasteel Cartils is bekend, dat het in de 18e eeuw, toen het onbewoond was, een plaats van samenkomst 147

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 169