met spitsboogdoorgang is dichtgemetseld, omdat ze met een woonhuis werd verenigd. EIJS was reeds sedert 1365 leenroerig aan Wittem. Het Middeleeuwse kasteel eveneens. Dit werd verwoest in 1369, omdat de heer het Landvredeverbond had over treden. Hoewel kasteel Goedenraedt reeds in 1343 ge noemd wordt, was het niet dezelfde burcht. Het werd toen trouwens te Valkenburg als buitenleen verheven en wel door een Mulrepas. Bij de verdeling van 1661 kwam Goedenraedt aan de Staten Generaal. Het kasteel werd in 1777 „fraai herbouwd, maar zwaar verhypotheciseerd" door R. baron von Geijer Schwep- penburg, wiens alliantiewapen prijkt in het A fronton boven de inrijpoort van de reeds in 1764 door hem ge bouwde U-vormige hoeve. Deze hoeve omsluit het voor plein. Het woonhuis zelf is typisch laat 18e eeuws met het vierkante koepeltorentje, de rondgaande kroonlijst, het fronton en de geblokte pilasters. In deze eeuw is er een stuk aangebouwd en wordt het bewoond door Dr G. F. J. Frowijn, oud voorz.-dir. der Staatsmijnen in Limburg. De ligging in het fraaie dal van de Eijserbeek is zeer aantrekkelijk. Onder Wittem vinden we tenslotte nog kasteel NYS- WILRE. Dit dorpje is bekend, omdat er in 1289 de vrede gesloten werd, welke een einde maakte aan de Limburgse Successieoorlog. In 1365 werd reeds een deel van Nyswilre toegevoegd aan de heerlijkheid Wit tem. De naam betekent Wijlre van St Denis kerk- patroon). Het kasteel is een gedeeltelijk oud, gedeeltelijk modern vierkant blok, thans onder een gebroken tentdak. Het werd opgetrokken van baksteen en telt twee verdiepin gen boven een onderkeldering. Tegen de Z.O. hoek staat een 16e eeuwse drie verdiepingen hoge kamertoren, be ëindigd door een spits met achtzijdig koepeltje. De windvaan vertoont het wapen van Jan van Eijnatten, heer van Reijmersbeek (Nuth). Een achthoekig uitge bouwd traptorentje sluit bij de toren aan. Overigens heeft deze laatste 18e eeuwse vensters. In de voorgevel 145 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 167