volking was evenmin steeds koek en ei. In 1778 kwam eindelijk een keizerlijke commissie de orde herstellen. Er waren toen 72 (aan)delen. In 1746 had koning Lodewijk XV enkele dagen op kasteel Stein vertoefd en toen aldaar de kardinaal prins-bisschop van Luik ont vangen. Te WITTEM, welke heerlijkheid eveneens reeds ge noemd werd, bevindt zich een kasteel, dat een belang rijke rol in de streekgeschiedenis gespeeld heeft. Wittem is reeds in 1125 door Guda, wed. van Thiebald van Voeren en Valkenburg, vermaakt aan de abdij St Jac- ques te Luik. Daarop vinden we er Scavendries, dus leden van de familiegroep, die in de Limburgse Succes sieoorlog de zijde van Gelder-Valkenburg koos. Behalve echter de heer van Wittem. Jan van Heelu dichtte er over: (versregel 1523 e.v.) Dat, na, seere t'ongemake Al den Scavedrieschen quam Want hare mage van Witham Ginghen hen daer met ave Want van Gelre die grave Hadde hen gedaen onmate Wantenz. Toen Jan van Brabant de slag bij Woeringen had ge wonnen, schonk hij uit dankbaarheid het Limburgse Epen aan Arnold II van Wittem t.g.v. diens huwelijk met Jutta van Mulrepas (zie hfdst. IX: Rimburg). Van 13441466 regeerden de Cosselaers, waarvan de eerste, Jan I, een bastaard was van Brabant. Zij ston den in hoge gunst bij het Brabantse huis en bekleedden hoge functies. Frederik van C. was een der gasten op het „banquet du faisant" te Rijssel 1454)Daarop zijn het tot 1639 de van Pallands, die te Wittem heersen. De eerste, Dirk, ontmoetten we reeds als substituut-dros saard van Valkenburg (vgl. hfdst. VI). Dirk's schoon- 143

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 163