venste ruimte, welke ongeveer 10 m hoog is, bezit twee houten tussenvloeren, die bereikbaar zijn langs een smalle trap, in de muurdikte uitgespaard. Het terras bo ven het mergelstenen gewelf, waarmede de toren is af gedekt, is nimmer overdekt geweest en bood en biedt dus naar alle zijden een vrij uitzicht. Van de torentrans is helaas niet veel over. De woongebouwen bevonden zich voornamelijk langs de oostelijke kant van het burcht plein, dat aan deze zijde een gaanderij vertoonde. De kelders zijn overkluisd met een fraai tongewelf in mer gelsteen. Tenslotte dient nog melding gemaakt te worden van het niet minst belangrijke element der vesting, de ringmuur met de ronde weg. De muur is uit mergelsteen opgetrok ken, \]/2 m dik en thans nog 4 m hoog. Zij verbindt de torens en gebouwen, deze laatsten langs de buitenzijde, en wordt geschraagd door steunberen en stutmuren. De hiermede in het kort besproken in hoofdzaak 14e eeuwse burcht werd gebouwd door de ridders van Stein. Deze zijn in 1390 in rechte lijn uitgestorven. Hun stam huis lag in Elslo. Stein wordt het eerst vermeld in 1220. Begin 15e eeuw was Stein in het bezit van Willem van Brederode, het hoofd der Hoeksen. In die tijd werd het kasteel eens door de Akenaren belegerd. Na de aankoop door Herman van Bronckhorst-Batenburg in 1465 kwam er allesbehalve rust. In de 16e eeuw werd van hieruit het Lutheranisme en later het Calvinisme ver breid. Willem van Stein en Batenburg, die nauw be vriend was met Willem de Zwijger, werd als opvolger van Lumeij in 1573 luitenant-generaal in Holland. Ove rigens was het een twistzieke familie. Toen in het mid den der 17e eeuw deze Batenburgse tak in mannelijke lijn uitstierf, merkte de erfgenaam van Merode op, dat hij meer processen dan goederen erfde. In 1605 had een ongelukkig testament reeds geleid tot een geweldadige inname van het slot met hulp van de aartshertogen te Brussel als graven van Valkenburg. Eindeloze processen en delingen kenmerken ook de ver dere geschiedenis van Stein. De verhouding tot de be- 142

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 162