dat de oude in 1489 was vernield om een bende rovers te verdrijven, die zich er al in 1485 van hadden meester gemaakt. De tegenactie van de heer van Flodrop werd toen zelfs door de stad Maastricht gesubsidieerd. De toren is opgetrokken in breuksteen en meet ongeveer 10 m in het vierkant. De muren zijn ruim 2 m dik. In wendig bevindt zich een tongewelf van mergel, terwijl het vertrek hierboven troggewelven vertoont. Een vier kante spits bekroont hem. Het eenvoudige bakstenen woonhuis met de beide lage vooruitspringende vleugels is pas in de eerste helft van de 18e eeuw gebouwd; blijkens een alliantiewapen in een gevelsteen door de echtelieden de Bounam de Mof- farts. De enige versiering bestaat uit hardstenen banden en omlijstingen. De kapel bevond zich in de linker zijvleugel (rijke stuczolderingIn 1950 werd Rijck- holt gemeentelijk bezit. Richten we thans onze schreden naar 't reeds genoemde STEIN. Hier vinden we een bijzonder interessante burchtruïne van het z.g. burchtheuveltype. Dit type, dat we ook reeds in Wynandsrade zijn tegengekomen, houdt het midden tussen een waterburcht en een bergslot. Het kasteel ligt op een hoogte in het dal van de Ur, welke uit het Oosten komt en bij Urmond in de Maas stroomt. De bouw op zulk een hoogte was noodzakelijk, omdat het dal hier eng is en men toch een overwicht moest verkrijgen op het omringend hoogland; dezelfde hoge diluviale Maasrand, die de voorhistorische mens reeds als woonplaats had uitgezocht en die uitzicht biedt over de Maasvallei tot bezuiden Maastricht. Volgens Jhr Dr E. van Nispen tot Sevenaer (zie deel 20 van deze serie)hebben we hier te maken met een oor spronkelijk achthoekig grondplan, dat later is verbroken door de uitbreiding met een lager gelegen poort met twee torens. Pater Munsters zegt evenwel in zijn kasteel- gids, dat het poortgebouw tot het oorspronkelijke kasteel behoort. In ieder geval is het niet juist, dat deze poort de z.g. „Witte poort" zou zijn, welke van Valkenburg leenroerig was. Deze Witte poort was de toegang tot de 139

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 159