zoon Herman in 1464 de vrije Rijksheerlijkheid Stein aankocht. Zo was ook deze familie in de streek invloedrijk gewor den en is het niet te verwonderen, dat Hendrik's zoon Dirk II van B. B. in 1498 voor de heerlijkheden Grons- veld en Rimburg eveneens de verheffing tot vrije Rijks heerlijkheden wist te verwerven. Omstreeks 1580 be vorderde keizer Rudolf II Gronsveld zelfs tot graaf schap. Men had een eigen Munt. Daar het huwelijk van Jan Frans van B. B. (1662 1719) de 10e heer van Gronsveld uit zijn geslacht met Ma. Aa. van Törring-Ietenbach slechts een jong ge storven dochtertje voortbracht, kwam Gronsveld in deze laatste familie. Slenaken werd daarop door de 2e echt genoot van Ma. Aa.: C. N. graaf van Arberg van Valen- gin, in 1728 verkocht aan F. graaf van Plettenberg, heer van Wittem (zie verderop). Omdat Gronsveld Rijksgebied was, ontving A. J. graaf van Törring wegens inlijving bij Frankrijk ingevolge het verdrag van Lunéville (1801) bij wijze van schadeloos stelling de tot graafschap verheven abdij van Guttenzell in Beieren. In 1643 is het in 1594 herbouwde kasteel van Gronsveld bij verrassing ingenomen door een honderdtal muitende Hessische ruiters, die in dienst waren van de Staten- Generaal. Aangezien zij op roof uitgingen tot aan de poorten van Aken en Luik, namen Luikse troepen het kasteel na een belegering in. Hierop werden de avon turiers over de kling gejaagd. Gezien zijn belangwekkende geschiedenis is het te be treuren, dat het kasteel in 1827 weer grotendeels is af gebroken. Volgens een oude tekening was het een groot, doch eenvoudig U-vormig gebouw, geflankeerd door vier uitspringende ronde hoektorens. Een stenen brug leidde naar de poorttoren in het midden van de mid denvleugel. Alle vier de torens zijn nog terug te vinden. Van de N.O. is het grootste gedeelte gespaard gebleven. Op deze hoek van de overblijfselen werd het tegenwoordige land- 137

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 157