werd het tot dusver eenvoudige gebouw voorzien van een sierlijke op de ronde toren aansluitende iets lagere frontvleugel in een mengsel van Engelse Tudor en Hol landse renaissance stijl. De beide er boven uitstekende oude topgevels zijn toen terwille van de harmonie in trapjesgevels veranderd ofwel vernieuwd. Op de binnenplaats bevindt zich in de Z.W. hoek een achthoekig traptorentje, toegevoegd bij de aanmerke lijke vernieuwing van 1917. De zuidzijde wordt afgeslo ten door een arcade op drie zuiltjes, terwijl twee opeen volgende trappen met bordes leiden naar de ingang in de achter (noord-) vleugel. Een stenen brug verbindt het woonhuis met de binnenplaats van de voorburcht. Deze is op haar beurt door een inrijpoort met stenen brug in het midden van de O. vleugel bereikbaar. De poort wordt zowel aan de buiten- als aan de binnenzijde bekroond door een fraaie krulgevel. Aan de buitenzijde bevindt zich bovendien een steen met wapen Imstenraedt-Mheer en een mezenkooi met opschrift: „Sit Pax inviolata tibi 1612" tussen twee schietgaten met hardstenen omlijs ting. De schietgaten rijen zich langs de gehele oostgevel aaneen, dus enerzijds tot aan de Z.O. ronde hoektoren en anderzijds tot aan de eveneens met een krulgevel af gesloten noordzijde. Aan deze zijde staat de ronde toren tegen de zijgevel aan. Hij is bovendien slanker en hoger dan de andere toren, doch vertoont dezelfde kraagstenen onder de kroonlijst en dezelfde achtkante leien spits. De inrijpoort in de westvleugel, gelegen juist tegenover die in de oostvleugel, vertoont overblijfselen van een poort gebouw uit 1586. De onderbouw van vuursteen en on regelmatig metselwerk van kolenzandsteen duidt ook bij de hoeve op oorspronkelijk hoge ouderdom. Het gehele complex maakt een voorname indruk en is reeds sedert 1668 in het bezit der baronnen de Loë. Voordien waren leden van het geslacht van Imstenraedt heer van Mheer. Door huwelijk hadden deze het kasteel in de 2e helft van de 14e eeuw weer verworven van de familie van Mheer (zie boven). In 1610 verkreeg Wynand van Imstenrade pas de hoge justitie van Mheer. 132

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 152