bereiken we het burchthuis. Dit werd in het midden der 17e eeuw op oudere (11e eeuwse?) zandstenen grond slagen (o.m. een kelder met schietgaten) in baksteen gebouwd voor rekening van Dr G. von Stücker, gen. Hochstetter, syndicus van de Akense schepenbank. Het bestaat uit een rechthoekig huis met hoogopgaand tent dak en een vierkant torentje tegen de voorgevel (voor heen een woontoren?). Tevens werd kort daarop het fraaie westelijke deel van de hoeve met de (onlangs in gestorte) vierkante toren op de buitenhoek opgetrok ken (1678). In 1687 liet von Stücker's dochter Adelaïde Lemiers na aan haar tweede echtgenoot J. W. von Bre- wer gen. von Fürth. Diens nakomeling Caspar Joseph (17281783) was het vervolgens, die het complex ver der liet uitbouwen en moderniseren. Het burchthuis werd voorzien van een U-vormige voorbouw met een poortje in de frontvleugel. Deze laatste vertoont aan de zijde van de binnenplaats een arcade met drie bogen op twee renaissancezuilen. De meeste oude tussendorpel- vensters zijn toen ook vergroot. Tevens werd de boerderij naar 't Z.O. verlengd en wel met de grote z.g. „Heren- schuur" tiendschuur). Opmerkelijk hiervan is de grootse kelder met haar vier kruisribgewelven op mid denpijler, gebouwd met het oog op het oorspronkelijke plan om er een brouwerij in te vestigen. De schuur wordt geflankeerd door een uitspringende ronde hoektoren met knobbelspits en schietgaten. Door het huwelijk van Caspars dochter Antoinette met Anton van Pelser Berensberg van Oud Valkenburg kwam Lemiers in 1807 in handen der familie, die het vervallen kasteel in 1945 als zijnde Duits bezit weer kwijtraakte. Door de Nederlandse Kastelenstichting wordt thans voor restauratie gezorgd. De behandeling van enkele belangrijke 18e eeuwse hui zen te Vaals valt buiten het bestek van dit hoofdstuk. Wel dient nog even melding te worden gemaakt van „kasteel" Vaalsbroek, gelegen aan de weg naar Holzet. Het is een in 1761 door de Akense koopman en bankier J. A. de Clermont uitgevoerde herbouw, bestaande uit 129 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 149