leen aan den Rinck des leenhofs te 's Hertogenrade". Dit voormalig begin 17e eeuwse herenhuis met portaal- risaliet en topgevel is toen herbouwd door een van Schwartzenberg. Voor de risaliet bevindt zich een dub bele bordestrap. Het materiaal is baksteen met natuur stenen banden en omblokte vensters. De beide uitsprin gende vleugels in vakwerk dateren van 1734. In 1312 komt reeds als leenman voor een Christiaan van Remers- toch. Tenslotte dienen we ons nog te begeven in de richting Aken, waar zich het gebied uitstrekt der in 1656 door de Staten Generaal samengevoegde banken van Vijlen en Holzet met Vaals. VIJLEN, waar reeds in de 7e eeuw door de bisschop van Metz een kerk gebouwd werd, is altijd een bezitting geweest van de abdij van Burtscheid. De abdis oefende er de heerlijke rechten uit, behalve het halsrecht. Als zetel had men de Munnikenhof een een voudig gebouw, versierd met de wapenschilden der ouders van abdis Henrica Raitz von Frentz, te weers zijde van het teken harer waardigheid (1643). HOLZET EN VAALS zijn pas in 1626 door de Spaanse koning tot heerlijkheid verheven en daarna verpand. De Staten Generaal betaalden de pandsom in 1656 terug ?n lieten de drossaard van het land van 's Hertogenrade daarop de hoge justitie uitoefenen. Onder de bank Holzet was desondanks toch één kasteel, waaraan enkele rech ten van enig belang verbonden waren. Dat was Lemiers. In 1219 wordt reeds genoemd een Winand van Lemiers. Hoe het burchtcomplex er toen uitgezien heeft, is niet uit de vreemde opstelling der tegenwoordige gebouwen op te maken. Deze vertonen een enorme haakvormige hoeve met een inrijpoort in het midden van de Z.W. vleugel en een ten opzichte hiervan scheef gebouwd klein burchthuis, toegankelijk vanaf een plaats, waar men zich een Z.O. vleugel van de hoeve zou kunnen denken. Hier treffen we een door Couven ontworpen monumentale barokpoort aan, welke toegang geeft tot de stenen brug over de buitengracht. Via een open plaats, gedeeltelijk bestaande uit de aan deze zijde gedempte binnengracht, 128

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 146