hoogde, gedekt met mansardedak en kleine lantaarn (ongeveer 1860). Het barokke uiterlijk, dat Rimburg thans vertoont, is nog pas zeer jong. Het was Mevr. von Brauchitsch- Weckbeker (moeder van de bekende generaal), die in 1899 naar ontwerpen van prof. Kleesattel uit Dusseldorf de facade aan de westzijde liet aanbrengen en de ronde toren met een door een peervormige spits gedekte ver dieping liet verhogen. Architect Barrink bouwde daarop in 1905 de imposante voorburcht met poortgebouw en hoektoren. De frontmuur daarvan rust gedeeltelijk op fundamenten van de omstreeks 1300 opgetrokken derde weermuur (zie boven). Rimburg stond bekend om de rijke inboedel en kunst verzameling. Helaas is veel hiervan verdwenen tijdens de evacuatie der bewoners in 1944/5. Antieke beeldjes werden teruggevonden bij soldatenvriendinnen, kostbare tapijten bleken versneden om kapotte ruiten te vervan gen, terwijl oude meubelen waren opgestookt. Toch blijft Rimburg een aantrekkelijk landgoed. Ten Z.W. van Kerkrade lag nog een heerlijkheid, welke in 1661 Spaans gebleven is, SIMPELVELD-BOCHOLTZ. De verheffing tot heerlijkheid had overigens pas plaats gehad in 1626. Vóórdien vormden beide dorpen tezamen een schepenbank van het land van 's Hertogenrade. Na dat zij voor 7200.verpand was aan Marie van den Bongart, volgde in 1680 de verkoop aan haar zoon en erfgenaam C. G. baron von der Leijen, die 2800.bij moest betalen. Zo werd kasteel van den Bongart zetel der heerlijkheid. Van de oude luister is helaas niet veel over, vooral nu het pand als pachterswoning in gebruik is. Toch zijn de uit het midden der 16e eeuw daterende overblijfselen interessant en goed onderhouden. Zij vor men nog slechts de kleine helft van het oorspronkelijke slot. Dit bestond uit een binnenhof, omsloten door vier vleugels met op elke buitenhoek een ronde toren. Nu is nog aanwezig de helft van het voorfront met vier kante ingangspartij en daarop aansluitend een uitge bouwde ronde hoektoren en een zijvleugel. Het gehele 125

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 143