die van den lande van Limborch was Gheweldich drossate te dien tide, enz. De Mulrepas speelden een belangrijke rol in de Lim burgse Successieoorlog, doch aan de zijde van Brabant. Willem was door de graaf van Gelder, die weduwnaar was van de laatste hertogin, weer afgezet en wilde wraak nemen. Het slot bleef ondanks al die strijd gespaard, want het is nog aanwezig. Hier is de machtige vierkante bergvrede eens niet hoektoren geworden, doch zuidelijk sluitstuk van een U-vormig gebouw. In de 12e en 13e eeuw stonden de burcht en die toren met zijn 3 m dikke muren en zijn mooi geconstrueerde koepelgewelf in een ronde gracht, welke omgeven was door een ringmuur. Hiervan is nog een gedeelte ter lengte van ongeveer 50 m bewaard gebleven (breuksteen). De tegenwoordige ronde buitengracht bestond toen ook reeds, terwijl het gehele complex gelegen was op een door de Worm ge vormd eiland. Het is met name aan de latere droogleg ging van de oostelijke arm van deze beek te wijten, dat kasteel Rimburg in de 19e eeuw op Duits grondgebied terecht gekomen is. Omstreeks 1300 liet Hendrik van Mulrepas de burcht bovendien van vier ronde hoektorens voorzien; tussen ringmuur en tweede gracht een rechthoekige tweede om muring met hoektorens, kazematten en onderaardse ver bindingsgangen aanleggen (van de N.O. en de Z.O. hoektoren is nog een gedeelte over) en een op de ooste lijke Wormarm aansluitende halfronde derde gracht graven, aan de binnenzijde eveneens voorzien van een muur. We hebben hier dus te maken met een bijzon der sterke waterburcht, een burcht, die zelfs bij de Ame rikaanse opmars in 1944 nog een rol heeft gespeeld. Er had zich toen een compagnie S.S.ers verschanst. Vanaf 1323 komt Rimburg door huwelijk resp. in de families van Merode, van Gronsveld en (in 1444) van Bronckhorst en Batenburg (zie boven). In 1640 zijn kasteel en heerlijkheid voor het eerst ver- 123

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 141