conclusie, dat de zee zich nog niet had teruggetrokken. In de zee werden echter ditmaal in hoofdzaak zand en kleiig zand afgezet. Bij Elslo is een groot aantal haaien- tanden gevonden en vele beenderen en wervels van (wal?)vissen. Toch zien we de zee zich in het Tertiair langzaam terugtrekken, want ook nog tot deze periode behoort de verveende vegetatie, welke thans als bruin kool gedolven wordt. Een groot deel van de stammen en wortels welke men in de bruinkool aantreft, behoren tot het geslacht Sequoia Mammouthsboom). Ook vond men zeer duidelijke vezels van palmen. De toenmalige flora wijkt in menig opzicht af van de tegenwoordige Europese. Vele soorten leven nu in Noord Amerika en Oost Azië. Het verdwijnen hiervan wordt toegeschreven aan de Ijstijden. Weliswaar is het in Limburg niet tot een ijsbedekking gekomen, doch de algemene tempe ratuurdaling zal haar invloed niet hebben gemist. De drooggekomen vlakte werd door uit het Zuiden komende rivieren doorsneden, waaronder vermoedelijk een Rijn- arm, welke om de Eifel heen via Sippenaken/Slenaken- Ubachsberg en de Brunsummerheide stroomde. Men leidt dit af uit de grintboringen. In het Quartair, dus in het jongste millioen jaar, ging Zuid Limburg waarschijnlijk pas behoren tot het stroom gebied van de Maas. Dit Quartair wordt verdeeld in Diluvium (ijstijden) en Alluvium, dat tot heden voort duurt. Gedurende het gehele Quartair heeft de Maas bij Eijsden ons land bereikt. Ten noorden van deze plaats is de loop van de rivier echter aan grote veranderingen onderhevig geweest, voordat zij in het tegenwoordige dal werd teruggedrongen. De Maas stroomde achtereen volgens door het zuidelijk en oostelijk deel, door het midden en tenslotte langs het westen van Zuid Limburg. Aan de hand van de gegevens, verkregen uit ruim 3200 boringen, heeft men die lopen vrij nauwkeurig na kun nen gaan. Er worden dus drie terrassen onderscheiden, d.w.z. drie oppervlakten, waarover de rivier stroomde en waarin zij zich insneed: een hoog-, midden- en laagterras. Volgens 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 13