van Nivelsteiner zandsteen opgetrokken loodrecht op elkaar staande vleugels, gedekt met schilddaken. Blij kens in 1941 verrichte opgravingen had het bouwwerk oorspronkelijk ook een derde vleugel, alsmede een front- bouw met poort en brug. Merkwaardig zijn de twee achtkante torentjes met hoogopgaande klokvormige ge dekte daken, losstaande tussen achtervleugel en gracht. Hier spelen de torens nog slechts een decoratieve rol, of waren het hoektorens van een weermuur tussen twee evenwijdig lopende grachten? In het midden van deze vleugel springt een kapel naar voren. De ovale vensters onder de daklijst zijn een typische uiting der barok. De overige vensters zijn gemoderniseerde kruisvensters en dus ouder dan de 18e eeuw. De ingang bevindt zich op de binnenhof in het midden van de achtervleugel en is bereikbaar via een bordes met dubbele trap. De vroeger afzonderlijk door grachten omgeven U-vor- mige hoeve is 17e eeuws. Zij omsluit een vierkante hof, toegankelijk door een blijkens de sluitsteen in 1722 in de oostelijke helft van de noordvleugel gebouwde half rond gesloten poort. Deze poort is met Naamse steen om lijst. De westelijke helft en de westvleugel bestaan meren deels uit breuksteen en vertonen schietgaten. De vroeger open zuidzijde van de hof wordt dus nu afgesloten door de reeds genoemde 20e eeuwse bouw. In deze vleugel is thans een gemeentelijk oudheidkundig museum onder gebracht. Vermeldenswaard is verder nog, dat in 1730 op Oud-Ehrenstein is overleden de vermaarde beeld houwer Gabriël de Grupello, wiens dochter Aldegonda gehuwd was met Caspar Poyck. Ten Noorden van Kerkrade vinden we nog twee heer lijkheden, welke in 1661 Spaans gebleven zijn. De eerste is UBACH, waarvan het in 1815 Nederlands geworden gedeelte Ubach over Worms genoemd werd. Hier zijn de heerlijke rechten steeds uitgeoefend door de prinses abdis van Thorn (bij Roermond), onder voogdij van de hertogen van Limburg resp. Brabant. RIMBURG was een vrije heerlijkheid en van 14981543 zelfs een vrije Rijksheerlijkheid, doch ontrouw van de 121

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 139