bouw, die de plek aantrekkelijk maakt, want de herbouw van 1891 is architectonisch allesbehalve geslaagd. Slechts enige vermoedelijk 17-eeuwse muurresten wer den benut, terwijl de oude ronde toren is omkleed. Van de oude voorburcht is meer gespaard, o.a. het twee ver diepingen hoge vierkante poortgebouw met leien pyra- midedak en een hardstenen valbrugfront (ankerjaartal 1670). Ter Worm was ook een riddermatig goed, doch leen roerig aan de Keur-Keulse mankamer te Heerlen. De eerst bekende eigenaar verheft pas in 1476, waarna een lid van het geslacht van Wylre de 17e eeuwse bouw laat verrichten. De herbouw van 1891 is geschied door Otto Napoleon, baron de Loë. Sedert 1917 is Ter Worm even als Cortenbach in het bezit van een mijnmaatschappij, dus het soort bedrijf, dat het grachtwater der kastelen wegzuigt en menig monument bovendien vanwege ter reinverzakkingen bedreigt. Tot slot willen we nog noemen de kastelen Doenrade onder OIRSBEEK en Strijlhagen onder SCHAESBERG. Beiden zijn vrnl. in de 18e eeuw her (ver) bouwde twee verdiepingen hoge panden van twee vleugels. Beide kastelen worden ook gekenmerkt door een aantal Lode- wijk XV details. Te Doenrade staat in de binnenhoek een drie verdiepingen hoog kamertorentje met spits, ter wijl het zware 1.75 m dikke muurwerk in de grotere der vleugels van Strijthagen vermoedelijk duidt op middel eeuwse oorsprong. De hoeve van dit laatste kasteel is met haar vierkante verhoogde poort met schietgaten ook wat rijker dan die van Doenrade. Beiden hadden vroeger val bruggen 1). Doenrade, dat reeds in 1170 genoemd wordt, was in de 18e en 19e eeuw in het bezit van leden van het geslacht de Limpens. In 1886 werd het goed nagelaten aan de In 1929 werd aan huize Doenrade een derde vleugel toe gevoegd met een tweede toren in de aldus nieuw gevormde bin nenhoek. Architect: Ir E. Schoenmaekers. Helaas verrees zij op de gedempte tussengracht, zodat het historische karakter ver loren ging. 118

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 136