op twee na later vergroot. Een vierkant torentje bekroont het dak. De drievleugelige hoeve vertoont in het midden de hardstenen inrijpoort. Rondboogdeuren en hier en daar mergellagen geven ook aan deze hoeve een speelse in druk. In de buitenmuur bevinden zich rondom schiet gaten. Jan van Putt, ridder, was de eerste, die het goed te Valkenburg verhief (1378). Vóórdien te Wyckrade. Evenals Cortenbach bezat Puth een kapel. De 17e eeuwse met mergellagen versierde watermolen is nog steeds een bezienswaardigheid. Het merkwaardige van kasteel Haren is, dat het een sterke overeenkomst vertoont met de Romeinse villas. Het voorfront bestaat nl. uit een lange twee verdiepin gen hoge vleugel (baksteen) met op elke hoek een drie verdiepingen hoge vooruitspringende vierkante kamer toren. Door de zich in het midden van het voorfront bevindende inrijpoort bereikt men de geheel ombouwde rechthoekige hof. De buitenmuur van de linkerzijvleugel is nog van Kunrader steen. Hoewel het tympanon boven de risaliet, waarin zich de poort bevindt, het wapen van Panhuys vertoont, heeft deze eigenaar bij de aankoop in 1770 hoogstens de laatste hand gelegd aan de in 1743 door een de Clermont, heer van Neubourg (Gulpen) begonnen herbouw van het een jaar tevoren afgebrande kasteel. De Clermont had Haren op zijn beurt gekocht van baron von Tunderfeld (1722), die we reeds ont moetten op kasteel Oud Valkenburg. Ook in de 17e eeuw had Haeren dezelfde eigenaars als Genhoes. Haeren, dat toegang verschafte tot de ridderschap van Valken burg, was een leen zowel van Wynandsrade als van de Keur-Keulse mankamer te Heerlen. De verheffing bij deze laatste instantie moest geschieden met één fluwelen beurs inhoudende goud en een tweede inhoudende zil ver. Haeren ontleent zijn naam aan Ogier van (Borg) Haren, die het kasteel in 1296 bezat. Tussen kasteel Rivieren en Heerlen ligt nog de water burcht Ter Worm. Het is meer de omgeving dan de 117

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 135