lijker met het twee verdiepingen hoge poortgebouw, voorheen met valbrug, en de uitspringende torentjes met schietgaten op de twee buitenhoeken. Onder de hoofdbank Heerlen lagen behalve de reeds behandelde, nog verschillende andere kastelen, waaraan niet voorbijgegaan kan worden. In de eerste plaats hebben we dan de drie kastelen van VOEREND AAL. Vroeger lagen er in dit dorpje zelfs minstens een half dozijn. Het belangrijkste hiervan is kasteel Cortenbach, een groot leen van Valkenburg met een eigen laatbank. Van 16821872 was het in het bezit van de baronnen de Lamberts de Cortenbach. Het tegenwoordige kasteel is eigenlijk een herenhuis, midden 17e eeuw in renaissancestijl opgetrokken en in de 18e eeuw verbouwd. Van het middeleeuwse slot zijn slechts nog over twee (15e eeuwse?) ronde torens met enige aansluitende stukken walmuur, alles van Kunrader kalksteen. Neen, de charme van Cortenbach zit hem in de schilder achtige 17e eeuwse slothoeve. Gescheiden van het kasteel door een tussengracht, vertoont ze de gebruikelijke U- vorm. Op de beide hoeken staan echter forse vierkante hoektorens, waarvan de zuidelijke, welke overhoeks ge plaatst is, de inrijpoort bevat. Hierboven het alliantie wapen de Lamberts-Aspremont-Lynden (1725). De ge fatsoeneerde torenspitsen, de omblokte rondboogdeuren en de tussendorpelvensters completeren de indruk, dat we hier te maken hebben met een der beste voorbeelden der typisch Zuid Limburgse bouwstijl. De bouwheer, generaal baron de Schnetter, legt er alle eer mee in en dit ondanks het feit, dat het oorspronkelijke ontwerp vier torens telde, waarvan er een in 1864 afbrandde. Het omgrachte riddermatige huis „Puth" is een 18e eeuws rechthoekig gebouw onder mansarde-zadeldak. Het werd in baksteen opgetrokken met gebruikmaking van resterend 16e eeuws mergelstenen muurwerk. De 16e eeuwse rechterzij gevel vertoont ook hier de zo typisch laat-gothische boogfries. De vensters met tus- sendorpels in de eveneens 16e eeuwse achtergevel zijn 116

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 134