afdeling zijn overdekt met tongewelven van mergel, de tweede is door een gordelboog verdeeld in twee traveën, die met gothische ribgewelven op zeer gedrukte Tudor- bogen gedekt zijn. Vermoedelijk hebben we hier te maken met de vroegere huiskapel. De muren van lagen kolenzandsteen en vuursteen doen een hogere ouder dom vermoeden dan de bovenbouw. Deze is van mergel. Het overigens eenvoudige rechthoekige huis beheerst een enorme binnenplaats, geheel omgeven door bakste nen bedrijfsgebouwen. Een ervan is 50 m lang. Het fraai gelegen „kasteel" Vliek te ULESTRATEN is zoals we zagen niet de zetel geworden van het in 1626 tot heerlijkheid verheven dorp. In de slag bij Baesweiler vocht ook een Arnold van Vliek onder de drossaard van Valkenburg. Het tegenwoordige landhuis is een ge heel gemoderniseerd gebouw, dat alleen nog wat oud muurwerk uit de 18e eeuw bezit. Er was toen ook een kapel, want gedurende die gehele eeuw is toestemming verleend om er de H. Mis op te dragen. De oorspronke lijke (her?) bouwer is vermoedelijk M. C. de Lenarts, die in 1724 burgemeester van Maastricht was. De bij behorende hoeve ontbreekt ook hier niet, hoewel het voorname uiterlijk van deze „maison de plaisance" dit niet zou doen vermoeden. Een aantrekkelijk kasteel is verder het riddermatige huis Ter Vieren of Rivieren, gelegen aan de middeleeuwse handelsweg Heerlen-Ten Esschen-KLIMMEN. Wegens de daarin voorkomende steile hellingen had men op dit traject de Romeinse heirweg verlaten. Het complex ver toont een merkwaardige overeenkomst met dat van Gen- hoes te Oud Valkenburg. De bergvrede is hier echter rond in plaats van vierkant, terwijl later geen tweede vleugel werd aangebouwd. Zeer opvallend is ook de precies gelijke laat-gothische kroonlijst (driepasfriezen). Ook hier een 18e eeuwse in- en uitwendige modernisatie, zich vrnl. uitende in de vensters. Gezien de twee trapjes gevels wordt Rivieren iets later gedateerd dan Genhoes (le helft 16e eeuw). Het bakstenen hoevecomplex ver toont eveneens dezelfde ligging, doch is hier aantrekke- 115

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 133