de achthoekige toren op het binnenpleintje stond. Dit laatste is later overbouwd. De gevels zijn versierd met mergelbanden en hoekblokken. Overigens helaas sterk gemoderniseerd. Verder in de richting MEERSSEN staat nog het pom peuze doch stijlloze „kasteel" Vaesharteld. De oorspron kelijke naam was Hartert. Het voorvoegsel is ontleend aan Servaes van Mulcken, die het goed in 1381 te Val kenburg verhief. In 1739 liet kolonel Stürler de grach ten dichtgooien en de tegenwoordige voorgevel bouwen. De noordvleugel werd vermoedelijk begin 19e eeuw op getrokken door J. P. Nolens. Van 18411851 was Vaesharteld jachtslot van onze Koninklijke familie. Daarna werd het aangekocht door Petrus Regout, de grondlegger der Maastrichtse aardewerkindustrie. Een aardig kasteeltje is ook dat van Guesselt in het naburige AMBY. Reeds vermeld in 1381 als groot leen van Valkenburg, werd het in 1657 herbouwd. Door wie is niet duidelijk, omdat er toen meer eigenaars waren; vermoedelijk door Willem Schellart, kanunnik van St Servaas te Maastricht. Hij schenkt tenminste in 1662 zijn „kasteel, hoeve en goederen van Guesselt" aan de kinderen van zijn halfbroer. Vanaf 1678 is de familie van Brienen enig eigenaresse. Het kasteeltje is een eenvoudig rechthoekig door grach ten omgeven gebouw met een toren in het midden van de voorgevel. Twee latere vleugels en een hek omsluiten een voorpleintje. Opvallend zijn het ovale venster in de toren met van jaartal voorziene drukke gebeeldhouwde omlijsting en het uurwerk. De tegenwoordige voorburcht is 19e eeuws. Te ST GEERTRUID, dat behoorde tot de heerlijkheid Eysden, vinden we nog het 16e eeuwse „kasteel" Libeek, een riddermatig huis, dat thans als pachterswoning in gebruik is. In 1371 vocht Nicolaas van Libeek onder de drossaard van Valkenburg in de slag bij Baesweiler. De tegenwoordige bouw is vermoedelijk geschied door de familie van Holzit gen. Oest (zie hfdst. X). Vooral de driedelige kelder is interessant. De eerste en de derde 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 132