die „grotten" nog te maken is, kan men zien te Valken burg. Zo zijn voor rekening van de Catacombenstichting voor de le wereldoorlog o.l.v. Dr Cuypers op erkend meesterlijke wijze de Romeinse catacomben nagebootst, waar de eerste Christenen begraven zijn, terwijl de ge meentegrot een keur van oud en modern beeldhouwwerk en vele wandtekeningen te zien geeft. Ook werden de groeven veelvuldig als schuilplaats gebruikt: de 18e eeuwse Bokkenrijdersbenden hielden er hun vergade ringen; de door de Fransen vervolgde priesters sticht ten er kapellen (1798)de Duitsers waren in 1944 bezig met er fabrieken in op te richten (Bemelen, Valken burg) en de bevolking vond er een toevluchtsoord tegen oorlogsgeweld. Tijdens de Amerikaans-Duitse slag om het Geuldal (1317 September 1944) vond een groot deel van de bevolking van Valkenburg er al die tijd een onderkomen. Kan dus van de ondergrondse krijtexploi- tatie worden gezegd, dat zij in alle opzichten nut af werpt, dit geldt niet voor de dagbouw. Hiertoe is men overgegaan als gevolg van de industriële aanwending van de kalksteen (cement, glas, kunstmest), waarbij een snelle en goedkope exploitatie noodzakelijk werd. De op vele plaatsen geslagen wonden zijn niet overal bevorder lijk voor het landschapsschoon. Het is dan ook de vraag, of het ogenblikkelijke economische voordeel wel op weegt tegen het eveneens economische nadeel, dat er op de lange duur zeer zeker uit voort zal vloeien (vreemde lingenverkeer) De oppervlakte van het krijt is een naar het Noord- Westen zwak hellend vlak, waarvan de regelmaat alleen door enkele onbetekenende uitspoelingskommen en ver- weringstrechters werd onderbroken. Er traden ook geen plooien in op. Na afloop van de krijtperiode komen we in het Neo- zoïkum, te verdelen in Tertiair (601 millioen jaar geleden) en Quartair. De afzettingen van het Tertiair zijn het dikste in het noordelijk deel van Zuid Limburg. Het senoon werd aldaar met tientallen meters overdekt. Het wederom voorkomen van vele fossielen leidt tot de 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 12