slechts een klein rechthoekig twee verdiepingen hoog mergelstenen huis, waarvan het voorfront een fraaie driepasfries vertoont. De wapensteen boven de ingang geeft het jaartal 1567. Het 17e eeuwse vroeger aan gebouwd geweest zijnde met mergelbanden versierde bakstenen huis, is kort geleden wegens bouwvalligheid afgebroken. De vermoedelijk 16e eeuwse mergelstenen kelder (accoladebogen) werd tot dusver gespaard. De bijzonder fraaie, eveneens met mergelbanden versierde, voorburcht, draagt het jaartal 1730. Het uitzonderlijke ervan is, dat zij de vorm heeft van een wijdbenige U. De poort, welke een valbrugsponning bevat, bevindt zich in 't midden. Aan de grachtzijde van de voorburcht schietsleuven en schietgaten (kanonnen). Het oostelijk uiteinde is haakvormig naar binnen verlengd met een breder, eveneens met mergelbanden versierd, gebouw, dat het jaartal 1720 draagt. NUTH is pas in 1626 tot heerlijkheid verheven en toen verpand aan Etienne van Eynatten van Reijmersbeek. In 1644 volgde de definitieve verkoop aan zijn zoon Jan Ulrich. Was de heerlijkheid een Valkenburgs leen, voor kasteel Reijmersbeek moest leenhulde bewezen wor den aan de heer van Schinnen. Het is een in mergelsteen, ten dele met bakstenen banden opgetrokken rechthoekig 16e eeuws gebouw van twee verdiepingen boven een onderkeldering. Origineel is ook nog de uit de achter gevel half achthoekig naar voren tredende hoektoren. Het smalle fronton en de van gesmede raamhekjes voor ziene vensters in de voorgevel zijn echter eind 18e eeuws. Toen is ook de tweede toren geslecht en de ophaalbrug verwijderd. Onder het gebouw bevindt zich een vier kante kelderruimte met zwaar achtribbig kruisgewelf (kapel?). Een gevangenis was ook aanwezig. De voor hof wordt omsloten door een eenvoudige bakstenen hoeve met vierkant verhoogde middenpoort onder tent dak. C. Th. baron van Eijnatten verkocht Reijmersbeek in 1809 aan P. L. Lekens, door wiens kleindochter het goed in handen kwam der familie Michiels van Kesse- nich. 111

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1951 | | pagina 127